Do 17 czerwca 2012 roku przedłużona została prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu wystawa pt. Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.
Styl New Look – pierwsze symptomy nowego stylu pojawiły się jeszcze przed II wojną światową, po raz pierwszy tej nazwy użyto przy okazji promocji debiutanckiej kolekcji Christiana Diora w 1947 roku. Nowy styl w sztuce użytkowej i designie charakteryzował się asymetryczną, biomorficzną formą, mocnym kolorem, drobnym deseniem.
Do Polski nowe tendencje dotarły na krótko przed czasami politycznej odwilży 1956 roku. Istotną rolę w propagowaniu nowoczesności i pojęcia dobrego wzoru odegrał Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie założony przez Wandę Telakowską. Jednak jak podkreśla dr Barbara Banaś ceramiczny design lat 50. i 60. w Polsce to nie tylko projekty powstające w pracowniach IWP, ale również bogata i dotąd rzadko prezentowana oferta polskich wytwórni porcelany. Polski New Look to przede wszystkim specyficzne formy dekoracji (z braku możliwości technicznych stosowano proste wzory i techniki, jednak pozwalały one na uzyskiwanie oryginalnych efektów). Nowoczesne, abstrakcyjne wzory, którymi ozdabiano przedmioty nazywano pikasami (od nazwiska Picassa)
Na wystawie można będzie zobaczyć ponad 200 obiektów, między innymi znany i nagradzany serwis do kawy Dorota Lubomira Tomaszewskiego, cieszące się ogromną popularnością komplety Iza ( z zakładów z Chodzieży), Julia (fabryka porcelany Wałbrzych, Kajtek (pruszkowski Porcelit). Pokazana zostanie kolekcja rzeźby kameralnej, czyli tzw. figurki iwupowskie (projektowane przez IWP), które miały zastąpić zdobiące polskie mieszkania kiczowate bibeloty. Figurki miały nowoczesne, uproszczone kształty, przedstawiały głównie ludzi i zwierzęta. Wśród wystawionych eksponatów znajdą się również dekoracyjne talerze, które w tamtych czasach miały pełnić rolę ogólnodostępnego substytutu nowoczesnego malarstwa.
W najbliższą niedzielę 27 maja, między 11.00 a 13.00, kuratorka ekspozycji dr Barbara Banaś będzie odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące polskiej ceramiki lat 50. i 60.
Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.
Od 27 lutego do 17 czerwca
Muzeum Narodowe
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław