28 maja 2012 roku rusza 52. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie znalazły się najnowsze produkcje tegorocznych jurorów konkursu dokumentalnego: Jacka Bławuta, Trulsa Lie, Petera Torbiörnssona i Tomasza Wolskiego.
Jacek Bławut, reżyser i operator filmowy, autor kilkudziesięciu dokumentów, w tym nagrodzonych w Krakowie: Kraju urodzenia, Born Dead i Wojownika, powróci na festiwal ze swoją najnowszą produkcją, Wirtualna wojna, i będzie przewodniczył obradom Jury Międzynarodowego konkursu dokumentalnego. W ramach pokazów pozakonkursowych zobaczymy jego ostatni film, który został okrzyknięty mianem dokumentalnych Gwiezdnych wojen. Okiem reżysera i jego kamery będziemy mieli okazję podpatrzeć środowisko międzynarodowych graczy, dla których toczona na symulatorach lotu Wirtualna wojna jest bardziej prawdziwa niż rzeczywistość, do jakiej niechętnie powracają z terenu podniebnych starć.
W tym samym cyklu Krakowskie premiery dokumentalne, pokazany zostanie Jørgen Leth. Uwiedziony Trulsa Lie, reżysera i redaktora naczelnego magazynu DOX, który w swoim najnowszym dokumencie portretuje postać kontrowersyjnego duńskiego poety, filmowca i autora słynnego Męskiego erotyku. Oskarżany o brak moralności skandalista opowiada w filmie o swojej sztuce, inspiracji, czerpanej z chaosu panującego na egzotycznej wyspie Haiti, jaki zapanował po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku, a także pociągu do lokalnych kobiet. W Krakowie odbędzie się premiera światowa tego filmu.
W cyklu Laureaci festiwali widzowie zobaczą film Petera Torbiörnssona, korespondenta szwedzkich mediów, reżysera i dziennikarza oraz autora ponad 20 filmów dokumentalnych, miedzy innymi o Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bośni i Szwecji. W Żegnaj Nikaraguo! powraca do osobistych wspomnień i historii bomby, która wybuchła na konferencji prasowej sprzed 30 lat, próbując odsłonić kulisy zdarzenia z perspektywy osoby pośrednio odpowiedzialnej za atak i śmierć 7 osób.
W ramach cyklu Panorama filmu polskiego widzowie będą mogli zobaczyć Pałac Tomasza Wolskiego. Dwukrotny laureat Nagrody Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym za Złotą rybkę i Szczęściarzy powróci do Krakowa z filmem przewrotnie bardzo warszawskim, w którym swoją kamerę skierował na nienawidzony i kochany przez mieszkańców stolicy dar Stalina, Pałac Kultury i Nauki, i jego niedostępne na co dzień ciemne zakamarki. Losy molochu w centrum miasta staną się alegorią najnowszych dziejów Polski, ale także pretekstem do refleksji nad zdolnością adaptacji komunistycznej rzeczywistości do dzisiejszych realiów kapitalizmu.
Na festiwalu będzie można zobaczyć także film dystrybuowany przez jurorkę konkursu dokumentalnego Hedvę Goldschmidt, Rozdarty, poruszający portret człowieka o podwójnej tożsamości narodowej i religijnej oraz Kijów od świtu do zmierzchu, jedną z pięciu części dużego projektu, w którym młodzi twórcy opisują wielkie metropolie. Film powstał pod opieką artystyczną Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego i Vity Żelakeviciute.
Krakowski Festiwal Filmowy, od 28 maja do 3 czerwca
Kraków