1 czerwca 2012 roku o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu Arabela. Jest to pierwsza na świecie inscenizacja jednej z najpopularniejszej produkcji telewizyjnej dla dzieci.

Pewnego dnia Pan Majer – aktor opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, spotyka na swej drodze czarodzieja drugiej kategorii – Rumburaka. Wraz z nim przenosi się do Świata Baśni, gdzie za sprawą nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabija Gadającego Wilka. Karę za to ponosi Rumburak, który pałając chęcią zemsty, w szokujący sposób zmienia treść bajek> Co więcej, podszywa się pod opowiadającego je Pana Majera. Zaniepokojony władca Baśni – Król Hiacynt wysyła swoje dwie córki Arabelę i Ksenię w towarzystwie maga Vigo do krainy ludzi. Mają oni nakłonić Majera do przywrócenia ładu w bajkach. Arabela i syn Majera – Petr, zakochują się w sobie. Rumburak, który sam miał chętkę na Arabelę i pół królestwa baśni, podstępnie, z pomocą czarodziejskiego pierścienia, porywa księżniczkę i więzi ją w swoim zamku. Jednak Arabeli udaje się uciec do ukochanego Petra. Ich szczęście nie trwa długo. Petr przypadkowo okrywa się czarodziejskim płaszczem i znika. W tym czasie w Świecie Baśni dzieją się rzeczy straszne i niepojęte. A to dopiero początek wydarzeń, które na zawsze miały odmienić ten czarodziejski świat. Wszystko jednak, jak to w bajkach, kończy się dobrze.
Arabela jest pierwszą w Polsce i na świecie adaptacją teatralną kultowego czechosłowackiego serialu, oglądanego z równym zainteresowaniem przez dzieci jak i dorosłych widzów.
Telewizyjny scenariusz opowieści o Władcy, który stara się przywrócić ład w baśniowej krainie, przekształciła w utwór sceniczny Malina Prześluga. Scenograficzne tło tej pełnej zaskakujących zwrotów historii księżniczki Arabeli, jej przyjaciół i wrogów, stworzyła Magdalena Gajewska.
Paweł Aigner – reżyser teatralny, swoją teatralną karierę rozpoczynał jako aktor-lalkarz. Od 2004 roku pracuje głównie jako reżyser. Zadebiutował Smutną królewną Michała Walczaka w warszawskim Teatrze Montownia. W tym samym roku jego Kandyd Voltaire’a w Teatrze Groteska w Krakowie otrzymał grand prix na Festiwalu Komedii w Tarnowie. Przygotował także Murdasa. Bajkę według Stanisława Lema z Kompanią Doomsday oraz Zielonego Wędrowca Liliany Bardijewskiej w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.
Malina Prześluga – dramatopisarka, bajkopisarka, autorka tekstów piosenek, felietonistka portalu e-teatr. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Laureatka licznych nagród.
Reżyseria: Paweł Aigner
Adaptacja: Malina Prześluga
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Piotr Klimek
Inspicjent, sufler: Joanna Januszewska
Występują: Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Dałek, Katarzyna Kaźmierczak, Maria Mielnikow-Krawczyk, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski, Zbigniew Olszewski, Maciej Szemiel, Piotr Witkowski.
1 czerwca, godz. 18.00
Teatr Wybrzeże
ul. Teatralna 2
Gdańsk