Do 26 czerwca 2012 roku potrwa wystawa Renowacja stomachionu, która jest organizowana w ramach cyklu wydarzeń, realizowanych przez studentów i wykładowców Instytutu Grafiki wrocławskiego Wydziału Zamiejscowego SWPS. Obecna wystawa wpisuje się w cykl artystycznego projektu Bezwymiar iluzji artysty i profesora w Instytucie Grafiki Jerzego Olka, który jest również pomysłodawcą niniejszej ekspozycji.
Rodzinę łamigłówek dających olbrzymie możliwości snucia wizualnych fantazji wzbogacił w XX wieku starogrecki stomachion. Jest to kwadrat podzielony na 14 elementów, wśród których jest 12 trójkątów oraz po jednym czworokącie i pięciokącie. Autorem stomachionu jest Archimedes. Niewielkie fragmenty napisanego przez niego traktatu odnaleziono dopiero w XX wieku. Bill Cutler, posiłkując się mocą obliczeniową komputera, podał dziewięć lat temu 536 sposobów ułożenia stomachionu w kwadrat. Natomiast wariantów ułożenia z owych 14 części różnorakich formalnie figur zdaje się być nieograniczona ilość.
Próbę ukazania niektórych z nich podjęli studenci I roku grafiki wrocławskiej SWPS. Wystawa zaaranżowana w budynku szkoły pokazuje szeroki wachlarz gry geometrią w obrębie nieposkromionej imaginacji wielopostaciowych skojarzeń oraz niejednokrotnie zaskakujących odniesień do ustalonych form ikonograficznych i znakowych. A że każdy widzi inaczej, liczba możliwych interpretacji jest w stanie pomnażać się niepomiernie. Jeżeli nawet ilość rozwiązań jest policzalnie skończona, to i tak owa skończoność ginie w nieskończenie odległej perspektywie.
prof. Jerzy Olek
Wystawa będzie prezentować starożytne stomachiony wykonane za pomocą metod dekonstrukcji i wizualnych projekcji sensów. Po raz pierwszy incydentalnie wykonał to Jerzy Olek w galerii Brot und Spiele w Berlinie, natomiast podczas obecnej ekspozycji będzie można zobaczyć kilkadziesiąt stomachionów wykonanych tą metodą przez studentów. Dekonstrukcyjna renowacja stomachionów ma wizualnie korespondować z nowoczesną architekturą wrocławskiego Wydziału Zamiejscowego SWPS.
Geometryczny charakter pofabrycznej budowli wrocławskiego Wydziału Zamiejscowego SWPS tworzy idealne tło dla formuły stomachionu, gdyż jak niemal każda (po)fabryka, nie ukrywa własnej konstrukcji czyniąc ją czytelną dla odbiorców-użytkowników. Budowla nie musi też niczego przedstawiać, wystarczy by była i działała jak należy. Obraz pojawiając się we wnętrzu architektury zbyt często jednak kojarzy się z dekoracją i wystrajaniem niż z aktywnością wizualnego oddziaływania. Można zatem dla niniejszego projektu założyć korelację aktywności obrazów z dynamiką funkcjonowania uczelni. Obszar zarezerwowany na cele projektu stanowi dydaktyczną część budynku nie związaną z administracją i zarządzaniem. Stomachiony natomiast wchodzą w interakcję z otwartą przestrzenią socjalną holu oraz przestrzenią studentów głównie za pośrednictwem ścian, ale też podłogi i przeszklonych frontów.
dr Michał Jakubowicz
Wernisaż: 29.05.2012 g. 17.00
Organizatorzy:
- Instytut Grafiki wrocławskiego Wydziału Zamiejscowego SWPS
- Kuratorzy przedsięwzięcia: prof. Jerzy Olek, dr Michał Jakubowicz