Weekend 2-3 czerwca 2012 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie to ostatnie dni, w których będzie można oglądać wystawę W kręgu pop-artu. Lucjan Mianowski (1933–2009), zorganizowaną w ramach projektu Graficy z Krakowa.
Być niezależnym w życiu, jest to niemożliwe, być niezależnym w sztuce, jest to mój cel – napisał kiedyś Lucjan Mianowski (1933–2009), jeden z najważniejszych i najciekawszych grafików polskich drugiej połowy XX wieku. I jeden z pierwszych, którzy w swojej sztuce korzystali z doświadczeń pop-artu. Na wystawie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zobaczymy ok. 140 prac artysty z 50 lat jego twórczości.
Mianowski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (grafikę artystyczną, plakat i malarstwo) oraz w École Nationale Superiéure des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie zetknął się z aktualnymi wówczas wydarzeniami w sztuce europejskiej i amerykańskiej. Wiele podróżował, fascynował się kulturą masową, zwłaszcza dwoma jej obszarami: sportem i seksem. Był otwarty na nowe kierunki i tendencje w sztuce. Nie tylko jako jeden z pierwszych w Polsce posługiwał się stylistyką pop-artu w grafice, ale też korzystał z fotografii prasowej.
Wystawa zorganizowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje w większości prace z lat 60. i 70. XX wieku, a więc z najlepszego okresu twórczości artysty. Zobaczymy na niej głównie cykle: Katedra, Zachód słońca, Pejzaż księżycowy, Kroki we mgle, Akt na tle morza i Spacer.
Pośpiech poniża – mawiał Lucjan Mianowski i powoli malował obrazy, cyzelował je tygodniami, wracał do nich, udoskonalał je, poprawiał. Sztuka w jego przypadku wymagała czasu.
- Kurator: Katarzyna Podniesińska
- Koordynator: Grażyna Kulawik
- Wystawa w ramach programu Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2012
W kręgu pop-artu. Lucjan Mianowski (1933–2009), wystawa z cyklu Graficy z Krakowa
Wystawa czynna od 3 marca do 3 czerwca
Muzeum Narodowe w Krakowie
3 Maja 1