4 czerwca 2012 roku o godzinie 18.00 w Aptece pod Orłem, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, odbędzie się otwarta debata Pamięć Holocaustu w Krakowie – obciążenie czy przyszłość?.
W debacie udział wezmą dr Edyta Gawron (Uniwersytet Jagielloński), Janusz Sepioł (Senator RP), Ryszard Kotarba (Instytut Pamięci Narodowej). Spotkanie poprowadzi Dawid Hajok z redakcji Gazety Wyborczej.
Debata odbędzie się w 70. rocznicę pierwszego wysiedlenia Żydów z getta krakowskiego, które rozpoczęło się 31 maja i trwało do 8 czerwca 1942 roku. W tym czasie Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili krwawą selekcję wśród zebranych na placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta). Około 600 osób zostało wówczas zamordowanych na ulicach getta, a ok. 7000 jego mieszkańców wywieziono do komór gazowych Bełżca. W tak zwany krwawy czwartek (4 czerwca 1942) zginęli m.in. poeta Mordechaj Gebirtig i artysta malarz Abraham Neumann.
Uczestnicy będą rozmawiać o formach upamiętniania w Krakowie ofiar Holocaustu, ingerencji pomników w przestrzeń miejską. Spróbują odpowiedzieć na pytania o to, czy Holocaust jest dziedzictwem i czy pamięć czasów zagłady wnosi pozytywne wartości do teraźniejszości i przyszłości czy może tylko jest przykrym balastem?
Pamięć Holocaustu w Krakowie – obciążenie czy przyszłość?, 4 czerwca, godz. 18.00
Apteka pod Orłem
Kraków