26 czerwca 2012 roku o godz. 10.00 w warszawskim Centrum Promocji Informatyki rozpocznie się XIX edycja seminarium z cyklu Digitalizacja Zarządzanie Treścią w Bibliotekach cyfrowych – ryzyka prawne, problemy prawa autorskiego.
Biblioteka cyfrowa jest prawdziwą biblioteką: gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory, toteż jej najważniejszym zadaniem jest taka organizacja zasobów, by były one jak najpełniej wykorzystywane. Środki informatyczne nie automatyzują procesu podejmowania decyzji przez zarządzającego, choć bez wątpienia upraszczają wdrożenie i kontrolę.
Postrzeganie takiej biblioteki jako wystawy cyfrowych wtórników jest błędem, który na ogół prowadzi do lekceważenia poważnego użytkownika – zarówno tego, który potrzebuje trudno dostępnych źródeł i opracowań do pracy naukowej, jak i tego, który szuka w Internecie przeżyć intelektualnych lub estetycznych, nie mając koniecznie na myśli jakiegoś systematycznego przedsięwzięcia. Jest dobrą tradycją krajów zaawansowanych w digitalizacji, że obie te funkcje realizowane są w ramach jednego serwisu.
Oznacza to konieczność przemyślenia na nowo tradycyjnych systemów informacyjno-wyszukiwawczych, pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje technika, oraz rozwiązanie nieznanych tradycyjnym bibliotekom problemów prawnych. O tym będą na organizowanym seminarium mówić będą teoretycy i praktycy informacji naukowej, twórcy repozytoriów i prawnicy.
Program seminarium:
- Systemy organizacji wiedzy w środowiskach sieciowych, prof. dr hab. Barbara Sosińska-Kalata (Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Uniwersytet Warszawski)
- Budowanie repozytorium instytucjonalnego
- Emilia Karwasińska, Małgorzata Rychlik (Uniwersytet Adama Mickiewicza)
- Zasady procesu doboru dokumentów do biblioteki cyfrowej dziedzinowej, Joanna Koźmińska (kustosz, kierownik działu zbiorów: biblioteki i archiwum, Uniwersytet Warszawski)
- Indeksowanie tekstów w zasobach bibliotek cyfrowych, dr Piotr Malak (Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)
- Głęboki Internet a zasoby bibliotek cyfrowych, Lidia Derfert-Wolf (bibliotekarz dyplomowany w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy)
- Problemy prawno-autorskie w bibliotekach cyfrowych.
Moderowanie dyskusji: dr Henryk Hollender, adwokat Piotr Łada, dr Zofia Zawadzka (Uniwersytet w Białymstoku), Barbara Szczepańska (Kancelaria Prawna Hogan Lovells)
26 czerwca, godz. 10.00
Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
ul. Międzyborska 50
Warszawa