12 czerwca 2012 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Kultury Górna w Łodzi odbędzie się spotkanie Miasto do remontu – po co rewitalizować?, w ramach którego odbędzie się dyskusja na temat problemów urbanistycznych miasta Łódź.
Projekt gigantycznej rewitalizacji Nowego Centrum Łodzi powoli wchodzi w fazę realizacji. Inwestycja, która ma być dla miasta ogromnym cywilizacyjnym skokiem nieodmienne budzi jednak szereg dyskusji i kontrowersji. O szansach i zagrożeniach, jakie ten projekt generuje porozmawiamy podczas kolejnej edycji cyklu Fenotyp miasta.
Z cała pewnością jednym z największych bogactw Łodzi jest jej oryginalny XIX-wieczny układ architektoniczny i urbanistyczny. Nie tylko więc pojedyncze kamienice, wille, czy zabytki architektury przemysłowej, ale całe kwartały śródmieścia uznać należy za dziedzictwo unikatowe w skali światowej. Jednocześnie trudno też znaleźć w dużych polskich miastach centrum, które byłoby do tego stopnia zdegradowane, co łódzkie. Na taki stan rzeczy składa się cały szereg przyczyn. Upadek monokultury włókienniczej, na której oparta była gospodarka w mieście, a także drastyczna wymiana demograficzna w trakcie i po II wojnie światowej, pozostawiły swoje dziedzictwo w postaci enklaw biedy egzystujących w ścisłym centrum miasta. Razem z degradacją tkanki społecznej, postępowała również degradacja tkanki urbanistycznej i architektonicznej, często wspomagana przez akty wandalizmu, albo wręcz celowe podpalenia. Wszystko to sprawia, że zagadnienie rewitalizacji wydaje się być kluczowym zadaniem stojącym przed naszym miastem.
Wstępem do dyskusji będą wystąpienia prof. Andrzeja Majera i dr inż. Anny Wojnarowskiej, które pokażą w teorii, czym właściwie jest proces rewitalizacji, i to zarówno z punktu widzenia socjologa miasta, jak i architekta-urbanisty. Spotkanie poprowadzi Marcin Kieruzel.
Prof. Andrzej Majer jest socjologiem zajmującym się problematyką miast. Pracuje w Katedrze Socjologii Wsi i Miasta UŁ. Spędził szereg lat badając amerykańskie metropolie; czego świadectwem są książki Miasta Ameryki (PWN, Warszawa, 1999) oraz Duże miasta Ameryki (Wyd. UŁ, Łódź, 1997). Jest potomkiem (w piątym pokoleniu) jednej z pierwszych w Łodzi rodzin tkaczy-osadników.
Dr inż. arch. Anna Wojnarowska jest architektem i urbanistą. Pracuje w Katedrze Zagospodarowania Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UŁ. Jest autorką licznych opracować i koncepcji rewitalizacji m.in. Krakowa i Łodzi. Od 2009 r. w Radzie Programowej EC1.
Miasto do remontu — po co rewitalizować?
Spotkanie z cyklu Fenotyp Miasta
12 czerwca, godz. 17.00
Ośrodek Kultury Górna
ul. Siedlecka 1
Łódź