15 czerwca 2012 roku o godz. 20.00 w Teatrze Łaźnia Nowa będzie miała miejsce krakowska premiera przedstawienia Antyzwiastowanie w reżyserii Marii Spiss. Przed samym spektaklem odbędzie się pierwsza odsłona cyklicznego projektu Teatr Zgromadzenie.
Kobieta i Mężczyzna mają wszystko: dobrą pracę, własny dom za miastem, duży ogród i kawałek lasu. Są w sobie zakochani i dla siebie stworzeni – wydają się być szczęśliwi. Jednak w ich ułożone życie zaczyna wdzierać się coraz silniejsze poczucie pustki. Pojawia się myśl o dziecku. Oboje z każdym dniem pragną go coraz mocniej, ale wciąż nie mogą mieć. Odwiedzający ich Anioł Antyzwiastowania potwierdza złe przeczucia, ale jednocześnie wskazuje miejsce, gdzie mogą swoje dziecko odnaleźć. Dla Kobiety i Mężczyzny zaczyna się trudna i emocjonująca droga do odkrycia rodzicielstwa i samych siebie.
Sztuka Marii Spiss jest współczesną baśnią podejmującą bardzo realny problem, dotyczący większości z nas – problem dojrzewania do rodzicielstwa. Kobieta i Mężczyzna, inaczej niż większość par, mają dużo czasu, by się na nie przygotować, proces adopcyjny trwa bowiem długo – nie znaczy to jednak, że jest im łatwiej. Nie są idealni – to zwyczajni ludzie ze swoimi słabościami, lękami i nie zawsze dobrymi wspomnieniami z własnego dzieciństwa. Zdarza im się wątpić i tracić nadzieję. Bardzo chcą dziecka, ale to nie wystarcza, by im je powierzono. Bardzo się kochają, ale piętrzące się przed nimi przeszkody wystawiają ich miłość na próbę. Czy wyjdą z niej zwycięsko?
Tekst: Maria Spiss
Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
Muzyka: Marcel Chyrzyński
Multimedia: Dawid Kozłowski
Występują: Grzegorz Mazoń (Wrocławski Teatr Lalek), Paulina Skłodowska (Wrocławski Teatr Lalek), Dominik Stroka (Łaźnia Nowa)
Teatr Zgromadzenie – to parateatralne spotkania, z których każde dotyczy konkretnego, istotnego społecznie zagadnienia i ma na celu stworzenie platformy dialogu oraz dyskusji z udziałem uczestników bezpośrednio zaangażowanych w dany temat.
Teatr Zgromadzenie wzorowany jest na formule Teatru Forum, zainicjowanej przez brazylijskiego twórcę Augusto Boala, który w swoich działaniach oddawał głos różnego rodzaju mniejszościom i pokrzywdzonym, aby zwrócić uwagę społeczną na ich problemy. Program krakowskiego Teatru Zgromadzenie jest oparty na zasadach uczestnictwa widzów w szereg działań artystyczno-warsztatowych, łamie barierę między sceną a widownią, aktorem i widzem, przełamuje monolog sceniczny aktora wprowadzając na scenę widza, który proponuje rozwiązania problemów społecznych. Zamazując barierę między życiem a teatrem tworzy środki, którymi mogą posługiwać się wszyscy ludzie, by szerzyć dialog, demokratyzować i zmieniać społeczeństwo.
Twórcy projektu chcą, aby pierwsza sesja Teatru Zgromadzenie pod hasłem Adopcja stała się przestrzenią wymiany doświadczeń, miejscem rozmowy i oswajania lęków. Organizatorzy mają nadzieję, że proponowane przez nich działania pomogą wypracować nową jakość w myśleniu o adopcji, a w trakcie zaaranżowanego zgromadzenia spotkają się rodzice adopcyjni, kandydaci na rodziców adopcyjnych, dorosłe adoptowane dzieci,/em>, specjaliści prawni, praktycy z ośrodków adopcyjnych oraz wszyscy zainteresowani.
Działania:
- teatralne – Jola Janiczak, Wiktor Rubin
- działanie wizualne – grupa Silnia
- działanie muzycznie ekscytujące – Martyna Poznańska
- działanie przestrzenne – Małgorzata Szydłowska
- działania gastronomiczne – Jarek Tochowicz
15 czerwca
godz. 17.00 – rozpoczęcie sesji Teatr Zgromadzenie – Adopcja
godz. 20.00 – premiera spektaklu Antyzwiastowanie
Teatr Łaźnia Nowa
Osiedle Szkolne 25
Kraków