13 czerwca ruszył Powszechny Teatr Internetowy – projekt otwierający teatr na nowe media. Na podstawie dramatu Radosława Paczochy Faza Delta w Teatrze Powszechnym w Warszawie powstał spektakl, który zainicjował cykl przedstawień emitowanych w Internecie.
Faza delta to tragifarsa o trzech kumplach z osiedla – kibicach piłki nożnej. Jak co sobotę wybierają się na imprezę, pod wpływem alkoholu i dopalaczy nudna rzeczywistość zmienia się w szaloną, kolorową bajkę – tytułową fazę delta. Dopiero następnego dnia rekonstrukcja zdarzeń na komisariacie policji uświadamia im, co naprawdę wydarzyło się ostatniej nocy. Mocny, współczesny tekst mówi o ucieczce przed odpowiedzialnością i samoświadomością. Jest zabawny, ale i straszny – pokazuje zło tkwiące w ludziach i mechanizmy jego wypierania ze świadomości. Każe zastanowić się czy rzeczywistość osiedlowych dresiarzy to naprawdę tylko niezagrażająca, odległa społecznie patologia. Niestety, jak się okazuje, ani bezpieczna, ani też odległa. Faza delta to nie tylko przedstawienie o kibolach, ale i głos Teatru Powszechnego w dyskusji o Euro 2012.
Głównym motywem programu artystycznego Teatru Powszechnego w Warszawie są rozmowy o współczesności. Chcemy opowiadać o tym, co ważne i aktualne. Zależy nam na tym, aby nasza rozmowa z widzami toczyła się na wszystkich polach; dlatego specjalnie dla internautów stworzyliśmy spektakl teatralny emitowany wyłącznie w sieci. Wierzymy, że właśnie w świecie wirtualnym przedstawienie nabierze wyrazistości, osiągnie dużą siłę rażenia, stanie się ostre i pełne nowych znaczeń. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
Robert Gliński, Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie
Radosław Paczocha – urodzony w 1977 roku, jeden z interesujących dramatopisarzy młodego pokolenia. Ukończył Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez sześć lat pracował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, jako sekretarz literacki. Autor dramatów: Zapach czekolady (laureat V Ogólnopolskiego Konkursu na Dramat Windowisko 2008), Bar Babylon, Przyjaciel (główna nagroda w konkursie Metafory Rzeczywistości 2009), Benjamin (wyróżnienie na III Komediopisaniu w Łodzi, 2011) oraz dramatu i scenariusza filmowego Być jak Kazimierz Deyna. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury, jest również stypendystą programu Młoda Polska ufundowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki PAN.
Reżyseria teatralna: Gabriel Gietzky
Reżyseria internetowa: Robert Gliński
Scenografia, kostiumy: Anna Ławrynowicz
Realizacja światła: Michał Nowakowski
Producent: Teatr Powszechny w Warszawie
Występują:
Anna Smołowik – Justyna
Jacek Beler – Mastodont
Piotr Ligienza – Liszaj
Sławomir Pacek – Misiek
Spektakl dostępny w Internecie od 13 czerwca.
Teatr Powszechny
Jana Zamoyskiego 20
Warszawa