22 czerwca o godz. 20.00 na deskach Teatru Polskiego im. Hieronima Koieczki w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu Źle ma się kraj autorstwa Weroniki Szczawińskiej i Mateusza Pakuły. Inspiracją do napisania dramatu był zbiór esejów Tony’ego Judta.
Dramat, którego główną inspiracją jest zbiór esejów zmarłego niedawno wybitnego intelektualisty, Tony’ego Judta, został napisany specjalnie na zamówienie Teatru Polskiego. Jest to analiza świata po kryzysie gospodarczym i próba odzyskania utraconych pojęć dotyczących wspólnoty i dobra społecznego. Spektakl będzie podróżą laika po świecie zdeterminowanym przez pojęcia ekonomiczne, rynkowe, kategorie opłacalności i zysku. Jest to dowcipna i lekka próba odczarowania tych pojęć i pokazania, że to, jak ma się kraj, zależy w największej mierze od każdego z nas.
Mateusz Pakuła – rodzony w 1983 roku, dramatopisarz i dramaturg, ukończył Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST w roku 2011. Prowadził na Uniwersytecie Jagiellońskim warsztaty dramatopisarskie. Jego debiutancka sztuka Biały Dmuchawiec znalazła się w finale pierwszej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i przez jury konkursu została uznana za najlepszy debiut roku. Latem 2010 nakładem Fundacji SPLOT ukazał się zbiór jego dramatów Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych, w którym znalazły się sztuki Biały Dmuchawiec (prapremiera 27 marca 2010 roku w Teatrze Osterwy w Lublinie, reż. Krzysztof Babicki).
Weronika Szczawińska – reżyserka, dramaturg, kulturoznawczyni, tłumaczka. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Reżyserię studiowała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Doktorantka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zrealizowała wiele spektakli w polskich teatrach, m.in. Jackie. Śmierć i księżniczka na podstawie tekstu Elfriede Jelinek w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, czy Zemsta na podstawie tekstu Aleksandra Fredry w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Jest również autorką cyklu wykładów Scena powidoków. Pamięć w teatrze w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Współpracowała z pismami poświęconymi kulturze i sztuce – Dialog, Didaskalia, Teatr, ResPublica Nowa, Ha!art, Dramatika.
Reżyseria: Weronika Szczawińska
Autor: Mateusz Pakuła
Scenografia i kostiumy: Izabela Wądołowska
Reżyseria światła: Robert Łosicki
Występują: Małgorzata Witkowska, Julia Wyszyńska, Michał Czachor, Mirosław Guzowski, Jakub Ulewicz
Inspicjent: Hanna Gruszczyńska.
22 czerwca, godz. 19.00
Teatr Polski w Bydgoszczy
Aleje Adama Mickiewicza 2
Bydgoszcz