Od 15 czerwca w Krakowie trwa 4. edycja Grolsch ArtBoom Festival. W tym roku hasłem przewodnim jest Twierdza Kraków – Festung Krakau. Przez dwa tygodnie, w Krakowie, zaprezentowane zostaną projekty takich artystów jak: Guerrilla Girls, Grupa Voina, Ai Weiwei, Dorota Nieznalska, Karol Radziszewski, Roman Dziadkiewicz i Małgorzata Markiewicz.
W trakcie trwania festiwalu publiczność będzie mogła zapoznać się m.in. z pracami chińskiego artysty i architekta Ai Weiweia. W krakowskim kinie Agrafka zaprezentowane zostaną dwa filmy: 52 minutowy So sorry dotyczący trzęsienia ziemi w Syczuanie z 2008 roku oraz nakręcony podczas Documenta 12 w niemieckim Kassel obraz zatytuowany Fairytale.
Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji wydarzenia będzie również udział nowojorskiego kolektywu artystycznego Guerilla Girls. Na elewacji Bukra Sztuki w Krakowie na czas trwania festiwalu zawiśnie dwujęzyczny baner ze zdaniem autorstwa artystek: I’m not a feminist, but if I were, this is what I would complain about/ Nie jestem feministką, ale gdybym nią była właśnie na to bym narzekała. Będzie można także spotkać się z samymi Guerrila Girls i wziąć udział w Twórczym narzekaniu w świecie sztuki i nie tylko… oraz w sesji pt. Estetyzuj swój gniew.
16 czerwca
godz. 16.00 – Guerilla Girls, Twórcze narzekanie w świecie sztuki i nie tylko…, kino Agrafka
godz. 21.00 – Ai Weiwei, So sorry, kino Agrafka
18 czerwca
godz. 18.00 – Guerilla Girls, Estetyzuj swój gniew, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
godz. 19.00 – Ai Weiwei, Fairytale, kino Agrafka
27 czerwca
godz. 19.00 – Ai Weiwei, So sorry, kino Agrafka
28 czerwca
godz. 20.10 -Ai Weiwei, Fairytale, kino Agrafka
Ai Weiwei (ur. 1957 roku) – chiński artysta, rzeźbiarz, architekt, kurator, twórca fotografii i filmów. Współtwórca stadionu olimpijskiego w Pekinie. Magazyn ArtReview umieścił go na 13-tym miejscu w rankingu najważniejszych artystów (2010). Obecnie przebywa w areszcie domowym w związku z konfliktem w jaki podpadł z chińskimi władzami po trzęsieniu ziemi w Syczuanie. W swoich pracach zajmuje się skomplikowanymi relacjami ze społeczeństwem, władzą i historią.
Guerilla Girls – kolektyw artystyczny założony w 1985 roku w Nowym Jorku przez grupę anonimowych artystek.Kobiety posługują się pseudonimami – przyjęły nazwiska znanych nieżyjących artystek takich jak: Frida Kahlo, Paula Modersohn-Becker czy Lee Krasner. Wyróżnia je zakrywanie twarzy maskami goryli. Ich twórczość wpisuje się w nurt sztuki krytycznej, feministycznej, ale o przewrotnym, pełnym humoru rysie tej drugiej. Celem artystek jest zwalczanie stereotypów płciowych i rasowych.
Grolsch ArtBoom Festiwal
15 czerwca – 29 czerwca
Kraków