Od 23 czerwca w Ratuszu Staromiejskim można oglądać wystawę Plastyka Torunia 1920-1939. Działalność Konfraterni Artystów i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Toruniu. Kuratorem wystawy jest Anna Kroplewska-Gajewska.
Okres międzywojenny w Toruniu i regionie to czas budowania nowego, polskiego charakteru ówczesnego województwa, którego Toruń był stolicą. Przybyło wówczas do Torunia wielu wybitnych przedstawicieli nauki i sztuki, którzy w atmosferze powszechnego entuzjazmu, jaki towarzyszył powrotowi Pomorza do Polski, podejmowali w Toruniu prace nad organizacją najróżniejszych instytucji i organów władzy państwowej. Obok urzędów władz administracyjnych, sądowych i wojskowych powstawały także instytucje kulturalne. To w naszym mieście rodziły się inicjatywy kulturalne, prezentowano po raz pierwszy wystawy sztuki polskiej czy też zapoznawano społeczeństwo regionu z kulturą polską w bardzo szerokim ujęciu. Wszystkie działania Konfraterni Artystów w Toruniu i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych skierowane były na budowanie prężnego środowiska artystycznego. Wystawa i towarzyszący jej katalog ilustrują te dążenia, kładąc szczególny nacisk na wartości artystyczne wystawionych dzieł.
Ostatnia wystawa poświęcona Konfraterni Artystów miała miejsce 40 lat temu – w 1972 r. i prezentowała zaledwie 35 obiektów. Obecnie Muzeum Okręgowe dysponuje dużo większym zasobem prac i może reprezentacyjnie pokazać na wystawie i w towarzyszącym jej katalogu wielu artystów związanych z Toruniem w tym okresie. Wystawa prezentuje obrazy, rzeźby, rysunki, grafikę, plakaty i druki ulotne oraz artefakty, które powstały w latach 1920-1939 – autorstwa artystów tworzących środowisko artystyczne Torunia. Są to prace m.in. Wojciecha Aleksandra Durka, Juliana Fałata, Brunona i Feliksa Pawła Gęstwickich, Eugeniusza Grosa, Edwarda Karnieja, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Feliksa Krassowskiego, Ignacego Mazurka, Eugeniusza Przybyła, Jerzego Rupniewskiego, Henryka Szczyglińskiego i Ignacego Zelka. Wszystkie dzieła są dokumentem miejsca, w którym wiele pokoleń plastyków tworzyło, łącząc wpływy różnych szkół artystycznych Europy, takich jak: Kraków, Mediolan, Berlin, Wiedeń, Wrocław, Monachium, Lwów, Warszawa oraz Wilno.
Wystawa Plastyka Torunia 1920-1939 jest świadectwem ogromnych starań mieszkańców Torunia dla zorganizowania prężnego środowiska artystycznego, która stać się może przyczynkiem do rozwoju kultury czasu obecnego.
Anna Kroplewska-Gajewska
Wystawie towarzyszy katalog:
Plastyka Torunia 1920-1939. Działalność Konfraterni Artystów i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Toruniu, wydany dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Ratusz Staromiejski, Sala wystaw czasowych, II p.
Wystawa czynna: 23 czerwca – 2 września 2012 r.
Kurator: Anna Kroplewska-Gajewska