W środę, 20 czerwca, o godz. 15.00 MCK w Krakowie zaprasza na kolejny WYKŁAD OTWARTY AKADEMII DZIEDZICTWA pt. Początki rosyjskiej emigracji: Moskwicini w Rzeczypospolitej XV–XVII wieku.
Wykład wygłosi dr hab. Konstantin Jerusalimskij, który przebywa w Krakowie jako stypendysta VI edycji programu stypendialnego Ministra Kultury Thesaurus Poloniae. Spróbuje on odpowiedzieć na pytanie jakie znaczenie miały dawniej określenia Moskwicin, Moschus, Moskal? Czy ta tożsamość ma coś wspólnego z późniejszymi Moskalami i Rosjanami? Czy istnieje związek między emigracją wczesnonowożytną i późnonowożytną? Jakie dziedzictwo pozostawili tamci Moskwicini po sobie?
Emigracja rosyjska przedstawiona zostanie jako ważne zjawisko kultury europejskiej. Jerusalimskij pokaże jej rozmiar, przyczyny powstania, tożsamość i mentalność, wpływ na społeczeństwo Rzeczypospolitej i innych krajów Europy. Kilka pokoleń uchodźców powoli wtapiało się w życie europejskie, zachowywało pamięć o swoim pochodzeniu, reagowało na niestałe, a często wrogie poglądy Europejczyków na naród najbardziej barbarzyński, a nawet brało udział w formułowaniu tych poglądów, stereotypów.
Konstantin Jerusalimskij – mieszka i pracuje w Moskwie, związany z Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem Humanistycznym. Zajmuje się kulturą Europy Wschodniej w okresie nowożytnym, historyczną demografią, antropologią kulturalną, naukami pomocniczymi historii nowożytnej oraz historiografią nowożytną i współczesną.
środa, 20 czerwca 2012 r., godz. 15.00
wykład w j. polskim wstęp wolny
Międzynarodowe Centrum Kultury
Sala Pod Kruki
Kraków, Rynek Główny 25