26 czerwca o godzinie 17.00 w księgarni Empik na krakowskim Rynku Głównym, dr Monika Rydiger, dr Michał Wiśniewski oraz Łukasz Galusek zapraszają w (n)ostalgiczną podróż do Europy sprzed upadku muru berlińskiego. Spotkanie inspirowane jest tematem przewodnim kolejnego numeru Herito oraz aktualną wystawą w Galerii MCK. Od 22 czerwca do 2 września można na niej zobaczyć fotografie będące niezwykłą kroniką codziennego życia w NRD.
W roku 1989 Polska graniczyła z trzema krajami. Kilka lat później żadnego z nich już nie było. Pamiętnej jesieni spełniało się marzenie Milana Kundery, aby kraje naszej części Europy powróciły ze Wschodu, dokąd niesłusznie trafiły, tam, gdzie być powinny – jeśli nie na Zachodzie, to przynajmniej w Środku.
Pisze we wstępie do numeru redaktor naczelny Herito prof. Jacek Purchla
Nowy numer polsko – angielskiego kwartalnika Herito ukaże się na początku lipca. Na jego łamach opowieściami o krajach, których już nie ma dzielą się m.in.: Ivan Čolović, Nicolas Grospierre, Drago Jančar, Miljenko Jergović, Detlef Kurth, Monika Rydiger, Simona Škrabec, Magda Vášáryová, Michał Wiśniewski, Stefan Wolle.
Ponadto w nowym Herito:
- Katarzyna Jagodzińska pisze o berlińskim bunkrze skrywającym dziś niezwykła kolekcję Sztuki współczesnej
- Joanna Sanetra-Szeliga przedstawia drugie życie miast; Essen, Katowic, Lille i Łodzi
- Maciej Czerwiński i Łukasz Galusek przypominają twórczość wybitnego jugosłowiańskiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia
- Wojciech Wilczyk, Riegels Halili i Magdalena Bystrzak dzielą się wrażeniami ze środkowoeuropejskich wystaw i lektur
Jest to już siódmy numer wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury magazynu . Dotychczasowe wydania obejmowały tematy:
- Symbole i kalki/Symbols and clichés
- Tożsamości wyobrażone/Imagined identities
- Miasto i muzeum/The city and the museum
- Sztuka zmienia miejsce/Art is changing (a) place
- Miasta do przemyślenia/Cities for thought
- Kultura i polityka/Culture and politics
Kwartalnik jest swego rodzaju forum dyskusji o Europie Środkowej, dziedzictwie, kulturze, współczesności i przyszłości, kierowanym do aktywnych odbiorców kultury w Polsce i za granicą. Świetna oprawa graficzna to znak rozpoznawczy Herito. W tegorocznej edycji konkursu GrandFront 2011 kwartalnik znalazł się w gronie laureatów w swojej kategorii.
Wokół Herito – Opowieści z krajów, których już nie ma
26 czerwca 2012roku, godzina 17.00
EMPIK Kraków, Rynek Główny 5, II piętro