Od 3 czerwca do 25 lipca w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oglądać można wystawę prac czołowego polskiego kolorysty Jana Cybisa pt. Jan Cybis. Kapista na terytorium wroga…
Mało znany jest fakt, że Jan Cybis był związany z Kazimierzem Dolnym. Przebywał tu dwukrotnie, w 1923 i 1949 r. Dlaczego miejsce to uchodziło dla artysty za przysłowiowe terytorium wroga...? Z tej przyczyny, że był wówczas miejscem plenerów artystów związanych z pracownią Tadeusza Pruszkowskiego, który przypisywał sztuce z goła odmienną rolę niż Cybis. Kazimierz kojarzony był zatem z malarstwem narracyjnym, doskonałym warsztatem artystycznym, precyzją formy i rysunku Pruszkowiaków…
Wystawa przygotowana została przez Waldemara Odorowskiego i Dorotę Seweryn-Puchalską. Zaprezentowanych zostało ponad 40 prac olejnych oraz kilkanaście rysunków Cybisa, w tym wiele bardzo mało znanych. Wystawie towarzyszy katalog ilustrujący wszystkie pokazywane dzieła.
Jan Cybis (1897-1972) – jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych polskich artystów XX w. – był czołowym przedstawicielem kapizmu (zwanego również koloryzmem). W swych obrazach konsekwentnie odrzucał linearność szkicu, czarną barwę oraz symboliczną i historyczną tematykę na rzecz czysto wrażeniowego oddawania martwych natur, pejzaży czy portretowanych osób. Na jego płótnach dominowały zdecydowanie walory kolorystyczne, a grubo kładziona farba wzbogacała je o dodatkowe efekty wizualne.
Jan Cybis. Kapista na terytorium wroga…
3 czerwca – 25 lipca 2012
Muzem Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
ul. Senatorska 11/13