Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa z podtoruńskiego Grębocina zyskało uznanie w Hiszpanii. Do stolicy kraju Iniesty i Torresa – Madrytu trafiła wykonana od podstaw w Grębocinie kopia legendarnej prasy drukarskiej Jana Gutenberga. Prasę przekazano przedstawicielom madryckiej Fundacji Apai, którzy zafascynowani zbiorami naszego Muzeum postanowili zamówić machinę na drugim końcu Europy.
Apai to organizacja non-profit założona w 1998 roku w Madrycie przez rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w celu pracy nad ich integracją ze społeczeństwem. Hiszpanie odkryli, że pozytywną rolę w tym procesie odgrywać mogą warsztaty papiernicze i drukarskie. Dlatego jakiś czas temu Fundacja uruchomiła cykl pod nazwą Recykling papieru i środowisko. Niepełnosprawni młodzi ludzie związani z Fundacją wytwarzają też w ramach warsztatów unikalne meble z kartonu falistego zaprojektowane przez kolektyw designerów Sanserif Creatius. Meble można kupić przez stronę internetową Apai i wspomóc w ten sposób jej działalność.
Najnowszym przedsięwzięciem Fundacji w tej dziedzinie jest uruchomienie nowego programu nauczania w szkołach opowiadającego o historii książki, druku i introligatorstwa. Chcemy uczniom pomóc zrozumieć znaczenie wynalazku Gutenberga dla upowszechniania kultury – mówią przedstawiciele z Apai. W trakcie poszukiwań partnerów odkryli Muzeum w Grębocinie, które – podobnie jak Fundacja – jest jednostką prywatną w całości podporządkowaną misji nauczania młodych ludzi historii druku i pisma. Hiszpanie zauważyli, że w zbiorach Muzeum znajduje się kopia prasy Gutenberga zbudowana przez Darka Subocza i zamówili wykonanie kolejnej dla swoich potrzeb. Kilka dni temu maszyna trafiła do Madrytu.
Prasa Gutenberga
Historia pierwszej prasy drukarskiej sięga lat 40. XV wieku. Pierwszą maszynę wykonał w 1448 roku na zlecenie Jana Gutenberga rzemieślnik z Moguncji Konrad Sasbach. Prasa Gutenberga wyposażona w tzw. ruchome czcionki stała się pierwowzorem późniejszych dociskowych maszyn drukarskich przeznaczonych do druku wypukłego wykonywanego bezpośrednio na podłożu, co błyskawicznie upowszechniło druk w Europie. Taką metodę odciskania czcionek nazwano typografią (gr. typos – uderzenie pozostawiające ślad, grafo – pisać). Dzięki typografii już w 1445 Gutenberg odbił pierwszy druk – fragment księgi Sybilli. w 1455 wytłoczył tzw. Biblię Czterdziestodwuwierszową. Jeden z nielicznych oryginalnych egzemplarzy tej księgi znajduje w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. W Muzeum Grębocin możecie obejrzeć jej wierną kopię w skali 1:1.
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
ul. Szkolna 31
87-122 Grębocin/k. Torunia