Do 19 sierpnia w toruńskim CSW Znaki Czasu oglądać można prace młodych artystów wykonane w ramach programu PRZEprojekt: przestrzeń działania.
Zapożyczenie i swobodny przepływ idei, leżące u źródeł sztuki współczesnej, uzyskują dziś w zderzeniu z internetem siłę, mogącą wywrzeć w bardzo szybkim czasie realny wpływ na przemiany społeczno-kulturalne. Zależność ta fascynuje i inspiruje do artystycznych działań. Dlatego w kolejnej wystawie PRZEprojektu zatytułowanej Second-hand twórcy chcą ukazać cyrkulację i wymianę idei jako przepis na wolną kulturę. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi jak istotny jest, w procesie budowy i funkcjonowania współczesnej kultury, dialog, twórczy obieg myśli oraz swobodny do niej dostęp.
W poprzednich edycjach twórcy wzięli na warsztat takie zagadnienia, jak akt twórczy (czym jest twórczość i jakie są jej przyczyny?), manipulacja (czy i kto manipuluje: artyści, społeczne konwencje, sztuka?) czy estetyzacja sztuki (czy sztuka powinna być ładna?). Tym razem zastanawiają się nad wymianą idei: artyści, jak i teoretycy bowiem nawzajem czerpią oraz korzystają ze swoich dokonań i pomysłów: cytują, przetwarzają, zapożyczają. Proces ten ulega zwielokrotnieniu dzięki internetowi i wolnemu dostępowi do jego zasobów. By sprawdzić działanie przepływu i cyrkulacji idei, każdy członek PRZEprojektu będzie współpracował z wybranym artystą i bazował na pewnym wycinku jego twórczości. Efekty tej kooperacji będziemy mogli zobaczyć od 22 czerwca w Pokoju z kuchnią CSW.
PRZEprojekt jest nowym, całorocznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Głównymi jego celami jest współpraca ze studentami kierunków artystycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z młodym, twórczym potencjałem naszego miasta, a także przybliżenie, tak studentom jak i publiczności, praktycznego wymiaru sztuki. CSW oddaje przestrzeń studentom, młodym toruńskim twórcom, którzy dzięki temu mogą nie tylko przedstawić szerszej publiczności swoją twórczość oraz swoje pomysły, ale przede wszystkim poznać i przejść cały proces realizacji wystawy, nabywając w ten sposób niezbędne doświadczenie w praktyce artystycznej. Niezwykle istotny jest wymiar eksperymentalny oraz interakcyjny owych praktyk, a także dialog, dyskusja co najmniej trzech ‘partnerów’: młodych twórców, publiczności i lokalnej społeczności, a także instytucji, jaką jest CSW. Projekt został pomyślany jako rozłożony w czasie proces, na który składać się będą spotkania, warsztaty, wykłady, wystawy, filmy, koncerty. Co miesiąc będą powstawały kolejne odsłony PRZEprojektu, na których zaproszona do działań publiczność będzie mogła przeczytać, przesłuchać, przedyskutować, a także przemówić na tematy związane ze sztuką współczesną.
Twórcy: Karolina Ciężkowska, Marta Dziomdziora, Monika Grubizna, Justyna Jaworska, Marta Korzekwa, Marcelina Krzemińska, Maciej Kwietnicki, Ilona Maciejowska, Liliana Piskorska, Adam Ruszkowski, Joanna Sitko, Milena Sudomir-Gordon, Tytus Szabelski, Olga Szczechowska, Magdalena Węgrzyn
PRZEprojekt: Przestrzeń Działania
22 czerwca–19 sierpnia 2012 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały gen. Władysława Sikorskiego 13