21 i 22 lipca Kino Luna będzie świętować swoje 50-te urodziny. Z tej okazji widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnych pokazach filmowych, konkursach i innych atrakcjach przygotowanych przez jubilata.
Miłość i gniew Tony’ego Richardsona był pierwszym seansem, jaki można było obejrzeć na otwarciu kina w 1962. W sobotę 21 lipca Kino Luna nie tylko ponownie wyświetli film angielskiego reżysera, ale także zabierze widzów w wycieczkę do przeszłości, zapraszając na potańcówkę w rytmach PRL-u.
Głównym wydarzeniem obchodów jubileuszu będzie wyjątkowa projekcja filmu Gabinet Doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiene z muzyką na żywo. Specjalnie na urodziny Kina Luna muzykę do tego niemego filmu z 1920 roku skomponuje i wykona londyńska grupa The Tiger Lillies, zwana londyńskim triem opery ulicznej. Przed projekcją odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Benedykta Jerzego Dorysa i Czesława Czaplińskiego Ludzie Kina.
Program 50-lecia Kina Luna: 21 lipca (sobota)
- 10.30 Misiowy poranek urodzinowy – pokaz baniek, bajek , konkursy, zwiedzanie kina od kuchni i zajęcia z animatorami z Misiowych Poranków dla dzieci w wieku 2-7 lat
- 19.30 Miłość i gniew – dramat, Wielka Brytania, 1959, reż. Tony Richardson
- potańcówka w klimacie PRL-u – DjMyFriend
22 lipca (niedziela)
- 10.00 Budujemy kino! – zabawy z animatorami i pokazy filmowe dla dzieci wieku 3-7 lat
- 11.00 Przygoda w zakamarkach kina! – zabawy z animatorami, pokazy filmowe dla dzieci w wieku 7-12 lat
Zajęcia prowadzą: Kot Pafnucy, Dominika Wysmułek, Jacek Wolszczak - 19.30 Ludzie Kina – otwarcie wystawy zdjęć Czesława Czaplińskiego
- The Tiger Lillies i Gabinet Doktora Caligari – horror, niemy, Niemcy 1920, reż. Robert Wiene – projekcja z muzyką na żywo skomponowaną specjalnie na urodziny Kina Luna przez kultowe londyńskie trio opery ulicznej
Zespół The Tiger Lillies, ojcowie Brechtowskiego Kabaretu Punkowego, został założony w 1989 roku. Ich kariera, która rozpoczęła się w londyńskich pubach, ewoluowała od Piccadilly Theatre, poprzez uliczne muzykowanie, aż do Opery w Sydney. Do kilku najważniejszych wydarzeń z ich kariery należą: Nagroda Oliviera, którą zdobyli za kultowy musical ‘Shockheaded Peter’ oraz nominacja do nagrody Grammy za album ‘The Gorey End’. Świat kreowany przez The Tiger Lillies jest mroczny, dziwny i wielobarwny, są w nim chwile głębokiego smutku, okrutnego, czarnego humoru albo niewysłowionego piękna.
To unikalne ‚anarchistyczne, brechtowskie trio ulicznej opery‘ przemierza świat, grając utwory, które nie mają nic wspólnego z pięknymi, blondwłosymi dziewczętami i chłopcami biegającymi ręka w rękę po łące, by posłużyć się słowami założyciela zespołu, Martyna Jacquesa. Ich muzyka to połączenie przedwojennego, berlińskiego kabaretu, opery anarchistycznej i muzyki cygańskiej, w którym echem odbijają się głosy Bertolta Brechta i Jacquesa Brela. Znani jako jeden z najbardziej awangardowych zespołów na świecie, The Tiger Lillies nigdy nie przestają zaskakiwać i dostarczać rozrywki dzięki swemu unikalnemu muzycznemu stylowi oraz magicznym popisom w klimacie przedwojennego Berlina.
od 21 do 22 lipca 2012 r.
Kino Luna Centrum Artystyczne
ul. Marszałkowska 28
Warszawa