Od 24 do 29 lipca potrwa ósma edycja Festiwalu Globaltica. Po raz kolejny w Parku Kolibki w Gdyni gościć będą artyści i fani muzyki world. Jak co roku, oprócz koncertów całe miasto ożywią rytmy i obrazy kultur z czterech stron świata.
W tym roku Festiwal potrwa aż sześć dni. Z roku na rok Globaltica stara się poszerzać swoją formułę, i wzorem europejskich festiwali zwiększać ilość wydarzeń towarzyszących, również na pozamuzyczne formy artystyczne. Podczas tegorocznej edycji koncerty uzupełnią m. in. warsztaty muzyczne i pokazy filmowe.
Globaltica od początku była nastawiona na promowanie kultury świata na wielu płaszczyznach. Od pierwszej edycji towarzyszyła jej jednak także idea zwracania uwagi na problemy społeczne, które w niektórych krajach właśnie dzięki muzyce mogły zostać zauważone na świecie. W ramach festiwalu od początku prezentowani byli wykonawcy, którzy inspirują się tradycją i kulturą swoich krajów i żywo przetwarzają ją na współczesny język komunikacji artystycznej i społecznej.
Na Globaltice będzie można posłuchać zespołu Blindnote, grającego na tradycyjnych instrumentach, czerpiącego inspirację z dźwięków z Senegalu, Turcji, Armenii, Meksyku czy Madagaskaru. Swój pierwszy koncert w Polsce da grupa Kíla, jedna z najbardziej wyjątkowych i nowatorskich grup działających w Irlandii. Na swoim koncie ma wspólne koncerty z U2 czy Sinead O Connor. Na scenie pojawi się także polski zespół Vołosi – improwizujący kwintet smyczkowy, w skład którego wchodzą dwaj muzycy klasyczni i trzej ludowi, łączący muzykę folkową z klasyczną.
Na Festiwalu pojawi się także Dobet Gnahoré – artystka z Wybrzeża Kości Słoniowej, która w 2006 została nominowana do prestiżowej nagrody BBC Radio 3 w kategorii Debiut Roku. W marcu 2010 roku, w wieku 28 lat, Dobet Gnahoré nagrała swoją trzecią płytę zatytułowaną Djekpa La You (Dzieci Świata). Na inny kontynent przeniesie uczestników grupa Alaev Family, składająca się z muzyków reprezentujących trzy pokolenia, jeden z najbardziej energetycznych zespołów prezentujących muzykę Azji Centralnej.
Globaltica zaprezentuje także koncert duetu Talilema z Madagaskaru. Tworzą go Talike Gelé i Clement Randrianantoandro (znany jako Kilema) – Kilema jest multiinstrumentalistą, Talike tancerką, perkusjonistką, ale przede wszystkim wokalistką, prezentującą szeroki wachlarz tradycyjnych stylów i technik wokalnych. Natomiast koncert Antiche Ferrovie Calabro-Lucane to muzyczna podróż w głąb południowej części Włoch – śródziemnomorskiej, pełnej lasów i gór, a także wiosek, w których życie wygląda tak jak przed latami.
Kolejny wykonawca grupa Krar Collective wykonuje współczesną muzykę, zakorzenioną jednak głęboko w etiopskiej tradycji, której jednym ze znaczących elementów jest hipnotyczny rytm. Zespół będzie reprezentował także Etiopię podczas licznych imprez kulturalnych towarzyszących londyńskiej olimpiadzie.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi Alejandro Toledo and the Magic Tombolinos i zaprezentuje mieszankę klimatów bałkańskich, latynoskich, tanga, czy niezależnego rocka i muzyki punk. Brzmienie zespołu charakteryzuje się pełną energii rytmiką, wirtuozerskimi pasażami melodycznymi. Ostatni zespoł to izraelskie Yemen Blues – jedna z największych rewelacji na scenie world music ostatnich dwóch lat – to oryginalne połączenie tradycyjnych jemenickich melodii z elementami bluesa, jazzu i funku.
Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na warsztaty muzyki irlandzkiej, warsztaty tańców kalabryjskich, a także specjalne spotkania dla dzieci: Śnij i podróżuj z dźwiękami Madagaskaru.
Dodatkowo podczas Globaltici odbędą się pokazy filmów:
- Wszystkie mazurki świata, reż. Tomasz Knittel
- Mariza i dzieje fado (Mariza and the Story of Fado), reż. Simon Broughton
- Al Oud znaczy drewno (Al Oud – Das Holz), reż. Fritz Baumann
- Ostatni Nomadzi (Nömadak Tx), reż. Raúl de la Fuente
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Muzykanci z miasta.
Festiwal Globaltica
od 24 do 29 lipca 2012 roku
Gdynia