Od 16 do 31 lipca w Arkadach Kubickiego w Warszawie można oglądać wystawę pt.: Gwoździec Re!konstrukcja. Zwiastun Wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich.
W projekcie Gwoździec Re!konstrukcja uczestniczył międzynarodowy zespół studentów, historyków, architektów i artystów zajmujących się klasycznym rękodziełem drewnianym. Uczestnicy podczas warsztatów własnoręcznie, tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami odtworzyli drewniany, zdobiony dach nieistniejącej synagogi z Gwoźdźca. Efekt prac, naturalnej wielkości, ręcznie wykonany dach, będzie jedną z atrakcji galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich.
Prezentacja polichromowanych paneli, będących częścią rekonstrukcji dachu Synagogi z Gwoźdźca jest pierwszą odsłoną ekspozycji przygotowywanej przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w nowo powstającym Muzeum. Rekonstrukcja dachu jest dla procesu tworzenia wystawy okazją do kreacji artystycznej w miejscu, gdzie brakuje dokumentacji archiwalnej. Jest również głosem w dyskusji na temat pojęcia obiektu muzealnego. Zachowanie dziedzictwa żydowskiego nie jest rozumiane jako rekonstrukcja drewnianej struktury wraz z malaturą, ale jest odbudowaniem pamięci o tradycji i przekazaniem jej szerokiemu gronu adeptów sztuki malarskiej, a następnie wszystkim, którzy będą podziwiać ten obiekt na ekspozycji w galerii Miasteczko.
Wystawa dzieli się na trzy części. Na wstępie zawiera przedstawienie procesu odtworzenia dachu i dekoracyjnego sklepienia synagogi. Impresje w postaci instalacji wideo wprowadzają nas w atmosferę prowadzonych prac i przedstawiają międzynarodową grupę zaangażowanych w nie twórców. Impresje – wprawdzie ograniczone do ekranu monitora – zanurzają w świat, w którym słychać odgłosy narzędzi, odczuwa się zapach farb. Wysiłek fizyczny i intelektualny widoczny na zdjęciach subtelnie wskazuje na cel, jaki mają twórcy dachu tj. odtworzenie przeszłości za pomocą wrażliwości zbudowanej na doświadczeniu artysty XXI wieku. Wprawdzie artystów polichromii od zespołu rekonstruującego dzieli z górą 300 lat, ale nie dzieli na pewno wrażliwość na piękno. Symbolika ikonografii ze sklepienia może być interpretowana na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie za kalendarzem, w którym zastosowane są znaki zodiaku. To jest przedmiotem opowieści części drugiej. Odsłona trzecia, punkt kulminacyjny, ukazuje piękno poszczególnych polichromii, ale też zabiera widzów w przeszłość niezakurzoną, żywą i fascynującą…
Muzeum Historii Żydów Polskich będzie pierwszym i jedynym muzeum na świecie poświęconym w całości historii Żydów polskich. Goście Muzeum, zaproszeni w podróż przez tysiącletnią wspólną, polsko-żydowską historię, zanurzą się w interaktywnej opowieści. Powstaje coś więcej niż muzeum. To wielofunkcyjne centrum edukacyjne i kulturalne, z bogatą ofertą programową, otwarte miejsce spotkań, w unikatowym budynku projektu Rainera Mahlamäkiego, który już można podziwiać w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej. Obok Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Yad Vashem w Jerozolimie będzie jedną z najważniejszych placówek tego typu na świecie, będzie także największym muzeum o tematyce żydowskiej w Europie. Będzie nową, wielofunkcyjną instytucją kultury w Warszawie, która będzie wizytówką zarówno Warszawy, jak i Polski.
Gwoździec Re!konstrukcja. Zwiastun Wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich
16-31 lipca 2012 r.
Zamek Królewski w Warszawie
Arkady Kubickiego
Pl. Zamkowy 4