• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Ars Independent (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Film

Ars Independent

  • agnieszka-wnekowicz
  • 2012-07-23

21 września w Katowicach rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent. To druga edycja festiwalu filmów niezależnych i niekomercyjnych. Pokazywane są na nim filmy, które wyznaczają nowe kierunki w kinematografii, zaskakują podejmowaniem nowych, rzadko eksploatowanych przez innych twórców tematów i sposobem ich zaprezentowania.

Ars Independent (źródło: materiały prasowe organizatora)
Ars Independent (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najważniejszym elementem festiwalu jest Konkurs Główny. W tym roku stanie do niego 8 nie pokazywanych dotąd w Polsce filmów w reżyserii obiecujących debiutantów lub twórców drugich obrazów. Liczy się niezależność w sposobie myślenia oraz oryginalne pomysły. W konkursie można będzie zobaczyć m.in.: Atomic Age w reż. Heleny Klotz, Salesman w reż. Sebastien’a Pilote, The City of Children w reż. Yorgosa Gkikapeppasa czy Siberie w reż. Joany Preiss.

Najlepszemu reżyserowi przyznana zostanie po raz pierwszy w historii festiwalu nagroda Czarnego Konia. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić rolę festiwalu, jako wydarzenia promującego do końca nie odkrytych, ale świetnie zapowiadających się reżyserów – prawdzie czarne konie światowego kina. Równocześnie, w sposób nieco niezamierzony, nagroda odwołuje się do górniczych tradycji Górnego Śląska.

Drugim konkursem festiwalu będzie Konkurs Animacji. Staną do niego utalentowani twórcy animacji (również przede wszystkim debiutanci) wybrani przez Piotra Kardasa, byłego dyrektora programowego Se-ma-for Film Festival.

Drugą edycję festiwalu wyróżniają także miejsca prezentacji filmów. Poza kinoteatrem Rialto, które będzie miejscem pokazów konkursowych, wychodzimy z filmami w nowe przestrzenie.

Festiwal to także wyjątkowi goście. W tym roku ze swoimi filmami przyjadą:

Nina Menkes – jedna z najbardziej kontrowersyjnych reżyserek w historii kina. Pierwsza artystka, której film został pokazany na festiwalu w Sundance. Jej filmy budzą skrajne reakcje ze względu na obecną w nich przemoc. Sama tłumaczy ją traumą – rodzina jej ojca zginęła w Holokauście. Czerpie garściami z tradycji kina.

Thijs Gloger – wschodząca gwiazda kina niezależnego z Holandii. Po mistrzowsku wykorzystuje minimalistyczne wnętrza, sugestywne zbliżenia oraz miejskie plenery. Bohaterami jego filmów są przeważnie ludzie młodzi borykający się z pustką i samotnością życia w wielkim mieście.

Phil Mulloy – brytyjski twórca animacji, absolwent malarstwa i studiów filmowych na Royal College of Art. Jego styl często określa się mianem satyrycznej groteski. Zanim w 1988 roku sięgnął po animację, był scenarzystą i reżyserem filmów fabularnych. Ma na koncie ponad 30 animacji, w których w dowcipny, ale i szokujący sposób przedstawia ciemną stronę ludzkiej natury.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent
Od 21 do 30 września 2012 roku
Katowice

Tags
  • Katowice
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent w Katowicach
  • Nina Menkes
  • Phil Mulloy
  • Thijs Gloger
Poprzedni artykuł
Plakat Festiwalu (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Muzyka

Święto muzyki elektronicznej w Płocku

  • kuba-smolik
  • 2012-07-23
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Paula i Karol (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Muzyka

Zbliża się OFF Festival w Katowicach

  • kuba-smolik
  • 2012-07-23
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

  • 2019-05-07
12. Mastercard OFF CAMERA – KONKURS POLSKI (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci 12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-05-05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-04-25
Stanisław Jędryka, fot. Marcin Kułakowski/PISF
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Film

Zmarł Stanisław Jędryka

  • 2019-04-22

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.