Od 24 lipca do 14 września w Domu Eskenów będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną Fiat Lux. Od Witelona do tomografu optycznego.
Wystawa Fiat Lux jest to interaktywna ekspozycja edukacyjna, złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów. Ścieżka dydaktyczna zorganizowana jest według działów optyki, ale jednocześnie oddaje rozwój pojęć i historię odkryć w tej dziedzinie nauk przyrodniczych. Poszczególne zagadnienia optyki prezentują pojedyncze stanowiska tematyczne: odbicie światła, załamanie światła, dyfrakcja, składanie kolorów, przyrządy optyczne oraz światłowody. Zwiedzający poznają nie tylko historię poszczególnych odkryć, ale także ważne postaci związane z polską i toruńską nauką: Witelona, twórców tomografu optycznego, a ponadto Galileusza, Kopernika, Sommeringa.
Witelon to pierwszy wielki polski uczony o renomie międzynarodowej. Pochodził ze Śląska, był synem Polki i kolonisty z Turyngii, urodził się prawdopodobnie w Legnicy około 1230 roku, a zmarł około 1314 roku. Filius Thuringorum et Polonorum (Syn Turyngów i Polaków) – tak pisze o sobie sam w tytule Optyki, jednego ze swoich dzieł. Był jednym z najwybitniejszych uczonych europejskich epoki Średniowiecza. Jego podstawowe, 10-tomowe, dzieło z dziedziny optyki – Perspectiva – zachowało się do dziś dzięki ręcznie przepisanym kopiom, m.in. w bibliotece w Oxfordzie i w Watykanie. Ciekawie prezentują się segmenty poświęcone historii lunety, okularów, fotografii.
Fiat Lux. Od Witelona do tomografu optycznego.
Od 24 lipca do 14 września 2012 roku
Dom Eskenów
ul. Łazienna 16
Toruń