Do 19 sierpnia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli można oglądać retrospektywną wystawę prac polskiego ilustratora Grzegorza Rosińskiego.
Pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii Thorgal Grzegorza Rosińskiego nieprzypadkowo odbywa się w Stalowej Woli. Tu bowiem twórca Thorgala spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.
Wystawa, na którą składa się kilkaset prac oryginalnych, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajduje się na niej bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o Kapitanie Żbiku i Pilocie śmigłowca oraz innych rysunków publikowanych w magazynach Relax i Alfa. Nie zabrakło także jego pierwszych komiksów z okresu belgijskiego.
Światowy dorobek komiksowy artysty reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu Thorgal, a także komiksów o tematyce humorystycznej (Fantastyczny rejs), fantastyczno-naukowej (Yans), fantasy (Szninkiel oraz Skarga Utraconych Ziem) i historyczno-przygodowej (Western oraz Zemsta hrabiego Skarbka).
Mniej znanym obszarem działalności Rosińskiego jest malarstwo. Nie każdy wie, że jest on autorem kilku obrazów historycznych wykonanych na zamówienie królewskiego muzeum historycznego w Belgii. Również na stalowowolskiej wystawie nie zabraknie prezentacji prac malarskich Grzegorza Rosińskiego, w tym płócien o tematyce historycznej.
Zebrane na wystawie prace składają się na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate spektrum form i technik: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów. Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków. Uzupełnieniem ekspozycji są projekcje wideo, pokazujące artystę przy pracy, a także filmowa relacja z wystawy jego prac w roku 2011 w Paryżu.
Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo zajął się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty. Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. W drugiej połowie lat 70. jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy Relax, w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. Najdłuższa podróż, scen. Rian Asars).
W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m. in. rysunki do popularnych serii komiksowych Thorgal i Yans, a także tworząc powieść graficzną Szninkiel (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.
Dorobek plastyczny Rosińskiego w ostatnich latach prezentowany był na kilku indywidualnych wystawach, m.in. we Francji, Belgii i Szwajcarii oraz na zbiorowej wystawie komiksu polskiego we Włoszech. Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach, przyznanych za wkład w kulturę obu krajów: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), belgijski Order Leopolda II (2010).
Grzegorz Rosiński mistrz ilustracji i komiksu
30 czerwca – 19 sierpnia 2012 r.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1