Muzeum Narodowe w Krakowie zakończyło projekt Budowy infrastruktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci. Przeprowadzono 13 postępowań o zamówienia publiczne, w tym 7 w trybie przetargu nieograniczonego.
Istotą projektu był zakup najbardziej nowoczesnego sprzętu fotograficznego, służącego do digitalizacji zgromadzonych w Muzeum obiektów wielkoformatowych, pozwalający odzwierciedlić najdrobniejsze szczegóły digitalizowanego dzieła, zarówno jeśli chodzi o strukturę, jak i skalę barwną.
W wyniku realizacji projektu w toku prowadzonych prac budowlanych zostało położonych w sumie 9 200 metrów bieżących okablowania sieciowego, w tym 1400 m w Domu Jana Matejki, 2100 m w Domu Józefa Mehoffera, 2200 m w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz 3500 m w Bibliotece Czartoryskich. Pozyskana w ramach projektu infrastruktura pamięci masowej jest w stanie pomieścić dane digitalizacyjne prawie 150 tys. obiektów przy założeniu średnio 3 ujęć na obiekt i wielkości pliku ok. 60 MB.
Całkowita waga UPS-ów wraz z dodatkowymi akumulatorami, to prawie 1,5 tony. System ten pozwala na podtrzymanie zasilania, przykładowo, dla 250 typowych komputerów PC używanych jednocześnie, przez co najmniej 8 minut. Projekt pozwolił na wymianę w działach merytorycznych sprzętu komputerowego, z których najstarszy pochodził z 1996 r.
Projekt Budowy infrastruktury digitalizacyjnej dla kultury w sieci
Muzeum Narodowe w Krakowie
Aleja 3 Maja 1
Kraków