Do 5 sierpnia w Poznaniu będzie można posłuchać koncertów odbywających się w ramach Pasażu Kultury 2012, organizowanych przez Galerię Miejską Arsenał, we współpracy z Klubokawiarnią Meskalina.
Od 26 do 29 lipca
- 26 lipca, godz. 20.00 – Et Tumanson, support: Peter J. Birsch
- 27 lipca, godz. 20.00 – Garda
- 28 lipca, godz. 20.00 – Nigel Wright
- 29 lipca, godz. 20.00 – Please The Trees
Et Tumanson to islandzki artysta, który w ostatnich latach często odwiedzał Polskę. Dał w sumie na terenie Polski 90 koncertów, które były bardzo entuzjastycznie przyjmowane. Wydał także w naszym kraju płytę. Gra bluesa na gitarze akustycznej i śpiewa. Jest artystą pełnym charyzmy i zaraźliwej pogody ducha.
Peter J. Birsch, czyli Piotr Jan Brzeziński. Pochodzi z małego miasteczka – Wołów, na Dolnym Śląsku, gdzie mieszka i komponuje. Jego muzyka obraca się wokół amerykańskiego folku, alt-country, itp. stylów. Na twórczość Piotra wielki wpływ mają tacy artyści, jak Damien Jurado, Bon Iver i Bonnie Prince Billy. W kwietniu 2010 r. wyszły na światło dzienne jego pierwsze nagrania.
Garda to niemiecki zespół. Wystąpi z materiałem z najnowszej płyty A Heart Of A Pro – rozwijając folkowe brzmienie. Delikatna gitara przechodzi u nich niespodziewanie w niemal elektroniczne uderzenia perkusji, klawisze, lekko pływające gitary, instrumenty dęte i dźwięk wiolonczeli. Często pojawia się gitara hawajska oraz jej elektroniczny odpowiednik.
Nigel Wright to amerykański artysta. Album Millfoil prezentuje jego własne teksty wyśpiewywane zarazem delikatnym, jak i nie pozbawionym mocy głosem. Krążą po abstrakcyjnych orbitach z jednoczesną siłą przywoływania konkretnych obrazów. Nigel znajduje właściwe tylko sobie połączenie osobliwego i szczerego brzmienia.
Please The Trees pochodzą z Czech. Jednak poszukiwania artystów sięgają daleko poza rodzinny kraj. Grają post rock, wprowadzają alternatywę do country i folku. Inspiracje członków zespołu są bardzo różnorodne: od twórczości Mogwai aż po muzykę Neila Younga.
2 sierpnia
- godz. 20.00 – Wynton Kelly Stevenson
- godz. 21.00 – Infinite Livez
- godz. 22.00 – Oy
Infinite Livez urodził się w Londynie, mieszka w Berlinie i Londynie. Jest muzykiem, autorem ilustracji oraz krótkich form animacyjnych. Tworzy eksperymentalny rap. Jego inspirację sięgają różnorodnych źródeł, w tym P-Funku, surrealizmu oraz współczesnej filozofii. Współpracuje z wytwórniami takimi Big Dada Records oraz Ninja Tune.
Oy aka Joy Frempong pochodzi ze Szwajcarii. Gra electronic, jazz i hip-hop z kilkoma zespołami, Lauschangriff, Infinite Livez vs Stade, Filewile, Phall Fatale. Swoje zdolności wokalne łączy z dźwiękami sampli, odgłosami otoczenia. Na scenie ujawnia naiwną niewinność w połączeniu z głębią przeżyć i uroczystą powagą. Mieszka w Berlinie.
Wynton Kelly Stevenson to producent urodzony w New Jersey. Tworzy jednoosobowy zespół, z harmonijkami i innymi instrumentami w bagażu, z którym podróżuje, gotowy zagrać w wybranym przez siebie momencie. Obecnie mieszka w Berlinie.
Od 3 do 5 sierpnia – Bracia Oleś z zaproszonymi przez siebie gośćmi:
- 3 sierpnia, godz. 20.00 – Monk, Bracia Oleś & Maciej Grzywacz (gitara)
- 4 sierpnia, godz. 20.00 – Sefardix, Bracia Oleś & Jorgos Skolias (wokal)
- 5 sierpnia, godz. 20.00 – Ahead Trio, Bracia Oleś & Christopher Dell (wibrafon)
Marcin Oleś (kontrabasista) i Bartłomiej Brat Oleś (perkusista) od ponad dziesięciu lat komponują autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata, tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.
Monk to trzech znakomitych improwizatorów grających muzykę jednego z największych geniuszy muzyki jazzowej, Theloniousa Monka. W 2012 roku przypada 30 rocznica śmierci wybitnego pianisty i kompozytora.
Maciej Grzywacz to gitarzysta i kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Muzycznej w Monachium. Współpracuje z zespołami. Pracuje jako muzyk sesyjny. Brał również udział w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej.
Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień.
Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii.
Ahead Trio tworzy muzykę na granicy stylistyk, bazującą zarówno na tradycji jazzu, jak i zdobyczach muzyki współczesnej, traktując obie te formy jako punkt wyjścia do oryginalnych, autorskich kompozycji.
Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni w Rotterdamie, Berklee i Kaiserslautern. Laureat nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej.
Pasaż Kultury 2012
26 lipca do 5 sierpnia 2012 roku
Stary Rynek
Poznań