Od 20 lipca na ekranach polskich kin można zobaczyć film zrealizowany na podstawie ostatniej powieści Gabriela Garcíi Márqueza – Rzecz o mych smutnych dziwkachw reżyserii Henninga Carlsena.
Ekranizacja ostatniej powieści autora Miłości w czasach zarazy Gabriela Garcíi Márqueza, to opowieść o emerytowanym dziennikarzu, który po latach korzystania z życia, zdobywa się na odwagę, by spełnić swoją największą i dotąd niezaspokojoną erotyczną fantazję. Marzy o szalonej, upojnej nocy z dziewicą. Ta niecodzienna zachcianka wprowadza w jego życie niepokój. Czy będzie to pierwsza prawdziwa miłość w jego życiu?
Rzecz o mych smutnych dziwkach opowiada urzekającą historię spóźnionej miłości, odkrytej dopiero w starczym wieku. Po raz pierwszy przeczytałem tę powieść latem 2005 roku. Z początku doceniłem ją jedynie jako świetnie napisaną lekturę, którą czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Tak się jednak złożyło, że w październiku tego samego roku olśniło mnie, iż powieść ta mogłaby posłużyć za podstawę filmu. (…) Co więcej, dość szybko dostrzegłem podobieństwa pomiędzy historią snutą przez Márqueza oraz powieścią Głód autorstwa norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, którą wiele lat temu, w 1966 roku, zaadaptowałem na ekran kinowy. Protagoniści obu powieści są intelektualistami i pisarzami, obaj to kawalerowie, obaj zakochują się w osobie, która zupełnie nie pasuje do znanych im światów. Jednocześnie obaj noszą w sobie iskierkę szaleństwa. Na dodatek i powieść Márqueza, i dzieło Hamsuna zawierają się w perspektywie pierwszoosobowej, stanowiącej jeden długi ciąg narracyjny.
Henning Carlsen
Henning Carslen jest jednym z najbardziej znanych duńskich twórców filmowych. Nakręcił tak znane obrazy jak Kocice (1965 r.), Głód(1966 r.), Svante (1975 r.), I Wonder Who’s Kissing You Now (1998 r.) oraz Springet (2005 r.). Ma w swoim reżyserskim dorobku również ponad czterdzieści pięć filmów dokumentalnych.
Filmy Carlsena były pokazywane na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach świata – w Cannes, Berlinie i Wenecji. Retrospektywy jego twórczości odbywały się między innymi w Centre Pompidou, Cinémathéque Français, La Rochelle, Brytyjskim Instytucie Filmowym, nowojorskim Museum of Modern Art, a także licznych instytutach związanych ze sztuką, w tym w ramach wydarzeń organizowanych przez Amerykańską Gildię Reżyserów Filmowych.
Rzecz o mych smutnych dziwkach
reżyseria: Henning Carslen
dystrybucja: Best Film
w kinach od 20 lipca 2012 roku