Od 3 do 4 sierpnia na Wyspie Skarbów GAK w Gdańsku odbędzie się 8. Festiwal Instalacji Lirycznych. Pomysłodawcy festiwalu zakładają przegląd i promocję twórczości interdyscyplinarnej związanej z autorskim kreowaniem przestrzeni uwzględniającym korespondencję słowa z innymi podmiotami takimi jak: obraz, dźwięk, rzeźba czy miejsce.
Program festiwalu:
I Dzień: 3 sierpnia, godz. 13.00-17.00
Warsztaty plastyczne wprowadzające najmłodszych w świat Instalacji Lirycznej i tegorocznego tematu czyli nieskończoności (8 = nieskończoność).
Prowadzą: Paulina Llera Arias, Łukasz Poller
Miejsce: Przestrzeń Wyspy Skarbów
- godz. 18.00 – wernisaż wystawy pt.: Nieskończoność wspomnień – 205/4. Wystawa to twórcze spotkanie po latach czwórki dziewczyn z tego samego pokoju w akademiku.
Dorota Kęstowicz – w swojej pracy angażuje wiele mediów jak malarstwo, tkanina, grafika, czy fotografia, wciąż poszukując silniejszego miedzy nimi połączenia. Jej wielowarstwowe materie, swobodne i otwarte realizacje, wypływające z ram, nawiązują do świata przyrody i egzystencjalnych motywów człowieka.
Elżbieta Stankiewicz – uprawia malarstwo abstrakcyjne w technice papieru czerpanego. Wykorzystuje do tego gazety, rozdrobnione papiery o rożnych strukturach, tworząc w ten sposób rodzaj instalacji. Poprzez złożony proces technologiczny piękne w swojej materii przestrzenne papiery-betony, sprawiają wrażenie silnych, masywnych, monumentalnych obrazów, tymczasem same w sobie materie są niesamowicie kruche, łamliwe i subtelne. Ich wewnętrzne życie skrywa tajemnicę bolesną – dotyka czasu, samotności, odchodzenia i starości.
Marta Goebel-Pietrasz – poza uprawianiem tradycyjnych technik graficznych i malarskich, interesują ją techniki mieszane i eksperymentalne. Tematy są bardzo różne: od realistycznych martwych natur i portretów, poprzez abstrakcje czy obrazy z wyobraźni, aż do ilustracji książkowych.
Justyna Barwina–Myszka – malarka, autorka tkanin artystycznych, wieloletnia fotoreporterka Dziennika Bałtyckiego. Brała udział w kilku wystawach fotograficznych. Obecnie od wielu lat zajmuje się edukacja plastyczna dzieci i młodzieży. Uhonorowana Medalem Edukacji Narodowej za działalność dydaktyczna.
- godz. 19.00 – Podwodny – premiera koncertu z tekstem i gra-zabawa dla dorosłych. Barbara Piórkowska z zespołem.
Tytuł projektu nawiązuje do morskich (ale nie marynistycznych) tematów najnowszej, ciągle powstającej książki Barbary Piórkowskiej. Będzie to gratka dla miłośników prozy w stylu Szklanki na pająki – autorka po raz pierwszy przedstawi fragmenty nigdzie jeszcze niepublikowanej powieści. Publiczność posłucha jednak nie tylko tekstów – całość zostanie okraszona muzyką rodem z podwodnych łach Atlantyku (o co postara się m. in. Robert Haas – skrzypce oraz Barbara Piątkowska – misy i gongi). Wizualizacje multimedialne do prozy stworzył Grigori Castro.
W czasie koncertu pisarka zaprosi do współpracy widzów. Chętni będą mogli dopisać lub dopowiedzieć wątki historii, a także odgadnąć kilka zagadek związanych z tekstem. W ten oto sposób pomogą wykreować świat rodzącej się książki i współuczestniczyć w akcie twórczym – a najwytrwalsi improwizatorzy otrzymają nagrody-niespodzianki.
- godz. 20.00 – premiera International. Wersja na oko. Pokaz filmowych miniatur poetyckich. Scenariusz i zdjęcia do obrazu opracował Grigori Castro.
International – to tytuł najnowszego (2012) tomiku poezji Barbary Piórkowskiej. Do tekstów wierszy powstało kilka miniatur filmowych, które w przyszłości złożą się na pełnometrażową produkcję poświęconą twórczości artystki. W przedstawionych fragmentach filmu znajdą się poetyckie impresje oraz zarejestrowane fragmenty spotkań, koncertów (także z piosenkami z Internationala wykonywanymi przez gdańszczankę, Natalę Grzebałę), a także show teatralnych, w których artystka kiedyś znalazła szczególne upodobanie. Film ma wartość dokumentalną, ale może także służyć jako źródło pomysłów na niekonwencjonalne sposoby wykonywania poezji.
- godz. 21.00 – koncert – Jerzy Mazzoll gra Jeden Dźwęk. Wycinek z nieskończoności.
Jerzy Mazzoll urodził się w Gdańsku w 1968. Jest uważany za jednego z najciekawszych klarnecistów w Polsce (Jazz Forum, Drgawy, TVP1). Wykorzystuje w swojej grze zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej; reprezentuje linię jazzowych klarnecistów: Goodman, La Porta, Giufree, Lacy.
II Dzień: 4 sierpnia, godz. 13.00-17.00
Warsztaty plastyczne wprowadzające najmłodszych w świat Instalacji Lirycznej. Próba stworzenia własnych znaków lirycznych do muzyki. Prowadzą: Paulina Llera Arias, Łukasz Poller, muzycy: Konstancja Begej, Maciej Żurawski
- godz. 17.00 – premiera Instalacji Lirycznej EIEi – Nieskończoność jest w człowieczeństwie, zaś samo człowieczeństwo jest nieskończonością
Łukasz Poller – rysownik komiksowy i grafik. Twórca setek storyboardów reklamowych oraz ilustracji prasowych (m.in. do pism Nowa Fantastyka, Czas Fantastyki, Kaczor Donald, do albumu komiksowego Biocosmosis: Emnisi Antologia 2). Wspólnie stworzyli m.in. cztery epizody komiksu Słynni polscy olimpijczycy (2008). Autor rysunków i kolorysta komiksu Epizody z Auschwitz 3: Ofiara (2010). Twórca koloru do nowej odsłony komiksowego Wiedźmina Racja stanu (2011).
- godz. 18.00 – premiera. Instalacja w stylu wodnym z głosami wieczności KatarzynaPodpora. Prezentacja 4 innych instalacji lirycznych o tytułach: Potyczki, Każdy Inny, Ostatek, Órośnienie
- godz. 20.00 – koncert Julii Vikman z zespołem – lirycznie i północno.
3-4 sierpnia 2012 roku
Wyspa Sobieszewska w Gdańsku
Wyspa karbów GAK
Ul. Turystyczna 3
Gdańsk