6 sierpnia o godzinie 18.00 w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Monte. Kronika terroru 1939-1989. Wystawa będzie prezentowana do 19 sierpnia. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.
6 sierpnia 2012 roku na murze Aresztu Śledczego przy ulicy Montelupich zostanie otwarta wystawa dotycząca historii tego miejsca. Na ponad dwudziestu planszach zostanie opowiedziana historia jednego z najbardziej tragicznych miejsc w historii Krakowa. Wystawa za pomocą starych zdjęć, pamiątek, wspomnień, dokumentów będzie przypominała Krakowianom niezwykle dramatyczne dzieje tego miejsca i przywracała jego znaczenie w Pamięci zbiorowej miasta.
W latach okupacji w gmachu obecnego aresztu znajdowało się więzienie Gestapo w którym przetrzymywano, torturowano i zabijano osoby podejrzane o udział w działaniach skierowanych przeciw okupantowi. Po 1945 r. pieczę nad więzieniem przejęło początkowo NKWD, potem Urząd Bezpieczeństwa. Więzienie ponownie stało się miejscem wyjątkowo brutalnych represji i likwidacji przeciwników politycznych. W latach 80. na Monte trafiali działacze opozycji, którzy podejmowali bądź kontynuowali opór po wprowadzeniu stanu wojennego. W specjalnym wydzielonym bloku, tzw. getcie, pozostającym pod kontrolą Służby Bezpieczeństwa przeprowadzano przesłuchania oraz prowokacje. Kilka plansz nawiązuje do historii przedwojennego więziennictwa, postaw strażników w czasie okupacji i po II Wojnie Światowej. Przedstawia też funkcjonariuszy Straży Więziennej z terenu Małopolski, którzy zginęli w Zbrodni Katyńskiej.
Data wernisażu nie jest przypadkowa – 6 sierpnia 1944 roku Niemcy na terenie Krakowa dokonali prewencyjnych aresztowań po wybuchu Powstania Warszawskiego. Kilka tysięcy osób trafiło wtedy do nazistowskich więzień i obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Monte. Kronika terroru 1939-1989
Od 6 do 19 sierpnia 2012 roku
Areszt Śledczy
ul. Montelupich 7
Kraków