2 sierpnia, w cotygodniowy Etnoczwartek, w toruńskim Muzeum Etnograficznym będzie poświęcony społeczno-kulturowym aspektom jazdy na rowerze. Uczestnicy spotkania prócz wysłuchania obficie ilustrowanej rowerowej opowieści, będą mieli niecodzienną okazję wspólnej przejażdżki po Parku Etnograficznym, a także skonstruowania roweru. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.
Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem lokomocji w miastach. Wakacyjny czas sprzyja rowerowym eskapadom. Warto zatem dowiedzieć się o tym napędzanym siłą ludzkich mięśni pojeździe czegoś więcej. Jego historia jest wielce intrygująca.
Czy wiesz kiedy i w jakich okolicznościach wynaleziono rower? Jak to się stało, że pojazd, który pierwotnie był luksusową zabawką sfer wyższych, służącą rozrywce w czasie wolnym, stał się powszechnym, egalitarnym środkiem transportu, pozwalającym tanio i szybko się przemieszczać? Czy wiesz jakie zmiany obyczajowe wywołało pojawienie i upowszechnienie się różnych typów rowerów? Jaką rolę odegrały te jednoślady w emancypacji kobiet? Czy Polacy zawsze nazywali je rowerami? Jaki stosunek do tego wynalazku mieli mieszkańcy wsi? Czy rower był tym samym w Holandii i w Chinach?
Na kole, czyli niesamowita historia rowerów
2 sierpnia 2012 roku, godz. 17.00
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Toruń