• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Le CorbusYear, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)
  • Architektura

Szlakiem Le Corbusiera

  • ania-ostojska
  • 2012-07-31

6 września o godz. 18.00 w Galerii Miejska BWA w Tarnowie odbędzie się inauguracja tarnowskiej edycji projektu Le CorbusYear – programu artystyczno-edukacyjnego z okazji 125. rocznicy urodzin Le Corbusiera.

Le CorbusYear, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)
Le CorbusYear, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

Le Corbusier nigdy nie odwiedził ani w Warszawy, ani w Katowic, ani w Tarnowa, ale we wszystkich tych miastach można odszukać jego wpływy. Przedwojenna awangarda,  aktywnie uczestniczyła w pracach CIAM – ogólnoeuropejskiej, modernistycznej międzynarodówki, skupionej wokół charyzmatycznego architekta. Inni pozostawali pod urokiem corbusierowskich form, adaptując je zwłaszcza w luksusowej architekturze mieszkalnej. Po II wojnie światowej, gdy najaktywniejsi naśladowcy Le Corbusiera weszli w skład aparatu władzy, kiełkująca od lat fascynacja architektem została niemal zinstytucjonalizowana. Nawet w latach socrealizmu, gdy potępiano corbusierowskie formy, kwitły corbusierowskie idee, zwłaszcza urbanistyczne. To dzięki temu od stolicy po małe miasta można dziś odnaleźć jego ślady i na przykładach nieraz dobrze znanych budynków zobaczyć, jak te idee (5 punktów architektury nowoczesnej, jednostka mieszkalna, Karta Ateńska czy brutalizm) przekładały się na rozwiązania; przekonać się, które zadziałały, które nie, a które znów mogłyby się sprawdzić.

Program dla Tarnowa:

  • 6 września, czwartek, godz. 18.00 – inauguracja projektu w BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Dworzec PKP, pl. Dworcowy 4, Tarnów
  •  7 września, piątek, godz. 18.00 – wieczór filmowy. Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1
  •  8 września, sobota, godz. 17.00 – wycieczka śladami Le Corbusiera – Mościce. Zbiórka: Zajezdnia autobusowa w Mościcach, ul. Kwiatkowskiego
  •  9 września, niedziela, godz. 17.00 – wycieczka śladami Le Corbusiera – tarnowskie osiedla. Zbiórka: przed kościołem p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, ul. 16-tego Pułku Piechoty 10. Współorganizator: BWA Galeria Miejska w Tarnowie

Program Le CorbusYear zbudowany został wokół ideowej obecności i fizycznej nieobecności Le Corbusiera w Polsce. Będzie okazją do rozszyfrowania jego śladów w naszych miastach i osadzenia dorobku polskich architektów w światowym kontekście intelektualnym, ale również do refleksji nad żywotnością ideałów modernistycznej urbanistyki. Teraz, gdy odkrywamy na nowo modernizm, gdy rosną zastępy jego obrońców, czas na pytanie: czy kieruje nami tylko nostalgia, moda, upodobanie do określonych form, czy może interesuje nas też świat idei i modernistyczny etos? Czy potrafimy wygrzebać go spod ruin wyburzonych budynków, odkurzyć i ożywić? Zacznijmy od człowieka, który porwał kilka pokoleń polskich architektów – od Le Corbusiera.

Program artystyczno-edukacyjny z okazji 125. rocznicy urodzin Le Corbusiera
Kurator: Grzegorz Piątek
Projekt graficzny LCY: Magdalena Piwowar
Organizator: Fundacja Centrum Architektury

Tags
  • BWA w Tarnowie
  • Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie
  • Fundacja Centrum Architektury w Warszawie
  • Grzegorz Piątek
  • Le Corbusier
  • Magdalenta Piwowar
  • Tarnów
Poprzedni artykuł
Jarmark Jagielloński, plakat (źródło: materiały prasowe)
  • Film
  • Historia
  • Kids
  • Muzyka
  • Sztuki wizualne
  • Teatr

Jarmark Jagielloński w Lublinie

  • natalia-wojcik
  • 2012-07-31
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Nagroda Festiwalu Annecy 2012, laureat Przemek Adamski (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Film
  • Kids
  • Sztuki wizualne

Warsztaty animacji dla dzieci

  • dagmara-marcinek
  • 2012-08-01
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura
  • Historia

Zakończenie rekonstrukcji ogrodów zamkowych

  • 2019-05-09
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura

Rem Koolhaas. Papież architektury?

  • 2019-05-06
Architektura w przestrzeni sztuk 2019, Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
Wyświetl artykuł
  • Architektura
  • Wystawy

Architektura w przestrzeni sztuk 2019

  • 2019-04-15
Jubileuszowa wystawa Galerii Architektury GAGA – AMC Andrzej M. Chołdzyński (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Architektura
  • Wystawy

Andrzej Chołdzyński w Galerii Architektury GAGA

  • 2019-03-18
Kościół Pokoju w Świdnicy, fot. T. Mirosz (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Architektura
  • Konkursy i nagrody

20-lecie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

  • 2019-03-07
Aleksander Laszenko,12.01 p.m., olej, płótno, 50 x 65 cm, 2015 (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Architektura
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Smutek modernizmu: opresja i depresja

  • 2019-02-28
Spotkanie z cyklu PLACES + SPACES (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura

Sztuka w mieście – Urban Land Institute startuje z nową edycją PLACES + SPACES

  • 2019-02-27
Daniel Libeskind – spotkanie w Kopalni Soli w Wieliczce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Architektura

Daniel Libeskind w Polsce

  • 2019-02-26

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.