Od 3 do 12 sierpnia w Zwierzyńcu na Roztoczu potrwa 13. edycja Letniej Akademii Filmowej. Oprócz wydarzeń związanych z filmem, na uczestników czekają też liczne imprezy towarzyszące.
Letnia Akademia Filmowa zakłada połączenie działań edukacyjnych, czyli wykładów, prelekcji, seminariów, Warsztatów Kultury Filmowej, spotkań z twórcami czy Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych z kulturalnymi, którymi są projekcje filmów, prezentacja koncertów czy spektakli teatralnych.
Twórcy tegorocznej edycji zapraszają widzów na pięć koncertów i sześć spektakli teatralnych. Koncerty odbywają się o północy na dziedzińcu zabytkowego zwierzynieckiego browaru. Spektakle teatralne prezentowane są w godzinach wieczornych w Kinie Dzięcioł.
Pierwszym spektaklem jest projekt Joanny Szczepkowskiej ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny. Projekt jest artystyczną prezentacją zjawiska ADHD, a szczególnie deficytu uwagi u dorosłych. Joanna Szczepkowska, u której zdiagnozowano ten zespół, od dawna zajmuje się popularyzacją wiedzy o ADHD, czyli o zespole zaburzeń uwagi. Joannie Szczepkowskiej na scenie towarzyszy córka, aktorka Hanna Konarowska. Użyte zostały też fragmenty listów osób z deficytem uwagi, pisane do Joanny Szczepkowskiej w ciągu ostatnich lat.
Jeszcze w głębokiej komunie zadzwoniła do mnie reżyserka z Francji. Akurat obierałam włoszczyznę. Widziała mnie u Wajdy w Kronice wypadków miłosnych, prosiła o CV, a ja się ucieszyłam, odłożyłam słuchawkę i… zapomniałam. Nie zapisałam adresu, telefonu, nic. Wróciłam do obierania włoszczyzny
Joanna Szczepkowska
Kolejny spektakl I będą święta to inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża – osoby publicznej i powszechnie szanowanej staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą – próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu, i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło.
Natomiast w spektaklu Ludzie! Nie trzeba bać się! – radziecki surrealizm z punktu widzenia psa można będzie usłyszeć rosyjskie pieśni i utwory poetyckie. Tematyka dzieł odnosi się do przeżyć człowieka poszukującego wolności, miłości czy możliwości spokojnego życia w demokratycznej Ojczyźnie. Większość z nich będzie wykonywana przy akompaniamencie gitary. Spektakl wyreżyserował Lech Dyblik.
Niekonwencjonalne 4 Formy Terroryzmu to akcja przeprowadzana na publiczności i dla publiczności przez Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. To coś z pogranicza spektaklu, performance, psychodramy oraz rozmowy. To akcja artystyczna ukazująca formy terroryzmu w współczesnym świecie.
Bohater ostatniego spektaklu – dyrektor Cyrku Marionetek zauważając publiczność chce odegrać za wszelką cenę spektakl. Do tego przedsięwzięcia wykorzystuje swoich aktorów-marionetki. Jedni bohaterowie spektaklu chętnie występują, inni natomiast są przymuszani do występu. Spektakl bez słów, grany przez jednego aktora (Dyrektora Cyrku), który animuje pięcioma marionetkami.
13. Letnia Akademia Filmowa
od 3 do 12 sierpnia 2012 roku
Zwierzyniec