Do 26 sierpnia, w niedzielne popołudnia na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce będzie można posłuchać koncertów z cyklu Muzyka Zaklęta w Drewnie.
Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją dla wszystkich tych, którzy szukają pomysłu na spędzenie letnich niedziel w ciekawy sposób.
Każdego roku miłe uszom dźwięki rozbrzmiewają w zabytkowych, urokliwych miejscach rozsianych po całej Małopolsce. Przez 12 kolejnych tygodni, w czterech kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz ośmiu wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Nie jest możliwe, by nie znaleźć wśród nich czegoś dla siebie. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również jazz, a także możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych.
W niedzielne popołudnia do 26 sierpnia 2012 roku Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza na różnego rodzaju koncerty. Wszystkie koncerty odbywają się w obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej i są połączeniem dwóch twórczych pasji człowieka – muzyki z pięknem architektury drewnianej. Przy okazji koncertów będzie można odkryć niezwykłość drewnianych zabytków, poznać ich historię, cenne wyposażenie i zdobienia malarskie.
Program koncertów:
- 5 sierpnia, godz. 18.00, Binarowa, Kościół pw. św. Michała Archanioła – Pod skrzydłami aniołów
Program koncertu obejmuje wiersze o aniołach W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, B. Leśmiana, Ks. Twardowskiego, Z. Herberta. Koncert stanowi kameralna formę spektaklu, słowo przechodzi w muzykę. Utwory muzyczne to kompozycje na dwie wiolonczelę Boismortier Sonata d moll i Vivaldi IV Sonata, oraz Rossini Duett. Koncert otwiera Oblivion A. Piazzolli opracowany na 3 wiolonczele.
- 12 sierpnia, godz. 12.00, Dębno Podhalańskie, Kościół pw. św. Michała Archanioła – Muzyczna podróż przez epoki – duety skrzypcowe XVII-XX wieku
Duo Sonore (Ilona Nieciąg, Krzysztof Leksycki) to zespół dwojga skrzypiec, powstały w 1997 roku. Założeniu tak rzadko spotykanego dziś duetu skrzypcowego przyświecała idea przywrócenia na scenę ogromnej spuścizny kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Zapomniana dziś muzyka na dwoje skrzypiec kwitła przecież na dworach królewskich i książęcych, w zamkach i pałacach XVII-wiecznej magnaterii, w rezydencjach arystokracji i mieszczańskich salonach XIX-tego wieku. W wyniku wieloletnich studiów i poszukiwań członkowie zespołu odnaleźli i zgromadzili w swoich zbiorach ponad 200 pozycji tego gatunku. Ich wybór prezentują podczas samodzielnych koncertów. Muzycy, w kostiumach z epoki baroku, prezentują dzieła Bacha, Mozarta, Wieniawskiego, a także wielu nieznanych i niesłusznie zapomnianych. Ponad godzinny koncert to okazja do pójścia śladami dawnych epok, poznania piękna dawnej tradycji muzykowania w duecie i wreszcie możliwość wyciszenia i zdystansowania się do niejednokrotnie trudnej rzeczywistości dnia powszedniego.
- 19 sierpnia, godz. 17.00, Nowy Targ, Kościół pw. św. Anny – W blasku barokowej trąbki
Daniel Prajzner (organy) ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Mirosławy Semeniuk – Podrazy (dyplom z wyróżnieniem) oraz w Conservatorium van Amsterdam w klasie Prof. Pietera van Dijka (Master of music). Jest laureatem XIV Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów w Opavie, Czechy (wyróżnienie), III Europejskiego Konkursu Organowego w Castellana Grotte, Włochy (I nagroda), IV Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Mikaela Tariverdieva w Moskwie i Kaliningradzie (wyróżnienie i nagroda specjalna fundacji De Boni Arte Za najlepszą interpretację muzyki sakralnej). W 2006 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, oraz nagrodę promocyjną Volksbank Paderborn – Höxter Młodzi Twórcy w Europie 2006 za osiągnięcia artystyczne. Koncertował w Polsce, Niemczech, Litwie, Rosji, Japonii, Norwegii i Szwajcarii.
Tomasz Ślusarczyk (trąbka) ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie adiunkta Benedykta Matusika (dyplom z wyróżnieniem). W trakcie studiów uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych trębaczy: Eduarda Tarra i Davida Staffa (Royal Academy of Music). W latach 1996-99 był trębaczem orkiestry Capella Cracoviensis. Od roku 1998 związany jest z Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, z którą dokonał wielu rejestracji dla Polskiego Radia i Telewizji. Jako muzyk instrumentalista współpracuje z licznymi zespołami w kraju i za granicą: Filharmonią Krakowską, Filharmonią Rzeszowską, Operą Kameralną w Warszawie, Orkiestrą Akademii Bethovenowskiej oraz Collegium Vocale Schwabisch Gmünd (Niemcy) i The Consort of Twelve (Wielka Brytania). Od 2005 roku stale współpracuje ze słynną Orkiestrą XVIII wieku w Amsterdamie pod dyrekcją Franza Brüggena. Jako solista i kameralista koncertował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.
- 26 sierpnia, godz. 17.00, Sobolów, Kościół pw. Wszystkich Świętych – Solo i w duecie. Muzyka klawesynowa XVIII wieku
Elżbieta Stefańska (klawesyn) – w repertuarze prof. Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Jest także jurorem licznych konkursów muzycznych oraz kierownikiem Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej w Krakowie.
Mariko Kato (klawesyn) urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Uczestniczka międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez prof. Halinę Czerny-Stefańską. Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, a obecnie studiuje klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją prof. Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii.
Muzyka Zaklęta w Drewnie
do 26 sierpnia 2012 roku
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce