Artyści zaprojektują grafikę dla wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku.
Samorządowa spółka PKM S.A. we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku realizuje międzynarodowy konkurs artystyczny na grafikę ścian osłonowych wiat przystankowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Wykonana w postaci perforacji artystyczna grafika wraz z iluminacją podkreślać będzie wyjątkowy charakter każdego z 8 przystanków PKM, stanowiąc jednocześnie estetyczno-architektoniczny wyróżnik całej nowej linii kolei metropolitalnej.
Konkurs ma charakter zamknięty i przeznaczony jest dla artystów, architektów i twórców multimedialnych, nominowanych przez Jury Konkursu, w skład którego wchodzą kuratorzy sztuki współpracujący z Galerią Zewnętrzną Miasta Gdańska. Jurorzy nominowali do udziału konkursie
7 artystów pochodzących z Polski (w tym dwóch z Pomorza), Niemiec, Włoch, Luksemburga i USA, którzy mają obecnie ponad trzy miesiące na przygotowanie projektów. Termin składania prac konkursowych mija 12 listopada 2012 r. Następnie Jury przystąpi do oceny nadesłanych prac i wybierze spośród nich najlepsze. Prace oceniane będą zarówno pod kątem wartości artystycznych i estetycznych, jak i poziomu szacunkowych kosztów wykonana dzieła (artyści wraz z projektem przedstawić mają również jego kosztorys uwzględniający nadzór autorski).
Przewidywane jest wręczenie jednej nagrody głównej (w wysokości 5 tys. euro) oraz dwóch wyróżnień (I wyróżnienie – 3 tys. euro, II wyróżnienie – 1,5 tys. euro), przy czym Regulamin Konkursu daje Jurorom możliwość innego podziału nagród. Zwycięzca konkursu dodatkowo zyska możliwość realizacji swojego projektu w ramach największej inwestycji Województwa Pomorskiego.
W konkursie wezmą udział:
Anna Waligórska (ur. w Bydgoszczy) – od roku 2000 mieszka w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, malarstwem ściennym, witrażem, grafiką warsztatową i scenografią. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom (2005) z malarstwa w pracowni Macieja Świeszewskiego, oraz z malarstwa ściennego i witrażu w pracowni Andrzeja Dyakowskiego.
Mariusz Waras (ur. 1978 w Gdyni) – grafik, malarz zewnętrzny, podróżnik, architekt amator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie jest asystentem prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. Autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Głównym motywem w jego twórczości jest pejzaż miejski.
Hans Peter Kuhn (ur. 1952 r. w Kilonii) – artysta dźwiękowy i kompozytor. Mieszka i pracuje w Berlinie. Swoją artystyczną karierę zaczął bardzo wcześnie – już w wieku 6 lat występował w kółku teatralnym w swojej szkole. Kiedy miał 14 lat założył rock’n’rollową kapelę, a w 1975 roku zaczął swoją zawodową karierę w Schaubuehne am Halleschen Ufer w Berlinie (obecnie Schaubuehne am Lehniner Platz). Od 1979 roku koncentrował się coraz bardziej na swojej pracy artystycznej.
Kim Scheonstadt (ur. w Chicago w 1973 r.) – żyje i pracuje w Venice w Kalifornii, gdzie ukończyła studia artystyczne w Pitzer College. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jej projekty pokazywane były m.in. w Wadsworth Atheneum Museum of Art w Hartford w Connecticut, Van Abbemuseum w Eindhoven w Holandii, Santa Monica, Museum of Art w Santa Monica w Kalifornii; Los Angeles Contemporary Exhibitions w Los Angeles.
Lisa Ruyter (ur. się w 1968 r. w Stanach Zjednoczonych) – żyje i pracuje w Wiedniu. Studiowała w Centrum Artystycznym MCPS w Maryland, gdzie ukończyła Szkołę Sztuk Wizualnych, a następnie otrzymała dyplom Sztuk Pięknych w Hunter College w Nowym Jorku. Prace Ruyter to komentarz dotyczący malarstwa i fotografii jako różnorodnych mediów. Lisa Ruyter pokazywała swoje prace w galeriach i muzeach na całym świecie, między innymi w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Elgiz Museum of Contemporary Art w Istambule, Collection le Consortium w Dijon we Francji.
Andrea Mastrovito (ur. w 1978 r. w Bergamo) – w 2001 roku ukończył studia na Accademia Carrara di Belle Arti. W 2007 wygrał the New York Prize. Nagrodzony przez włoskiego Ministra Spraw Zagranicznych. Brał udział w wystawach indywidualnych w prywatnych galeriach w Mediolanie, Florencji, Paryżu, Genewie, Brukseli i Nowym Jorku.
METAFORM i SUMO – METAFORM to grupa architektoniczna z Luxemburga tworząca swoje budynki we współpracy z luksemburskim street artowcem SUMO. METAFORM współpracowali z SUMO między innymi przy Apartamencie w Luxemburgu, gdzie SUMO pokrył ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynku pracami w stylu post-graffiti.