3 sierpnia w Poznaniu rozpocznie się Tzadik Poznań Festival 2012, poświęcony tradycji, kulturze oraz historii narodu żydowskiego. Festiwal potrwa do 5 sierpnia.
Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Impreza zgromadzi wybitnych zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.
Podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. John Zorn ze swoim kwartetem Masada i pianistą Uri Cainem (w składzie specjalnie przygotowanym na ten festiwal – i po raz pierwszy w Europie), Jamie Saft Trio, francuski kwartet Zakarya (2007), formacje z Izraela: Yair Dalal – BandOrient oraz Albert Berger New Quartet (2008), kwartet Feldman – Cohen – Caine – Perowsky, trio Rashanim, Joe McPhee, La Mar Enfortuna (2009), Tim Sparks i Yves Weyh (2010), Undivided & Perry Robinson (2011).
Nie zabrakło także artystów polskich, inspirujących się muzyką i kulturą żydowską – byli to m.in. Raphael Rogiński ze swoimi projektami Shofar i Cukunft, formacje The Transgress, Yazzbot Mazut, Enterout Trio, klarnetowy projekt Mikołaja Trzaski – Ircha Pneumatic z gościnnym udziałem Joe McPhee, Daktari, Żydowski Surf czy Meadow Quartet.
Od początku na festiwalu prezentowane są także filmy, nagrodzone na kolejnych edycjach festiwalu Żydowskie motywy, a także spotkania literackie i plastyczne (performens poetycki Słowo Święte, Słowo Przeklęte, z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Piotra Matywieckiego oraz muzyków – Mateusza i Marka Pospieszalskich; spotkanie z Agnieszką Sabor, autorką książki Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek – oraz złożona z dwóch części wystawa Yossi Lamela: Yossi Lamel Retrospektywa i premierowa Serce moje w Muzeum Narodowym w Poznaniu).
Organizatorzy przywiązują szczególną wagę do oprawy wizualnej festiwalu, wśród artystów grafików współpracujących z Festiwalem są osobistości wybitne, Piotr Młodożeniec, którego plakat do edycji 2009 zakwalifikował się do głównego konkursu Biennale Plakatu w Warszawie 2010, Yossi Lamel, jeden z najbardziej znanych izraelskich grafików, jego plakat do edycji 2008 w bezpośredni sposób odwoływał się do istoty monograficznej wystawy, jaką zorganizowaliśmy w Muzeum Narodowym w Poznaniu w trakcie tej edycji. W 2010 roku zaproszono do współpracy Krzysztofa Iwańskiego z Łodzi, jednego z najbardziej obiecujących polskich grafików młodego pokolenia. Oprawę graficzną ubiegłorocznego i tegorocznego festiwalu organizatorzy powierzyli renomowanym grafikom z Poznania.
Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznej edycji trwać będzie przegląd filmów nagrodzonych na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy. Organizatorzy pragną, aby dzieła kinematograficzne na tematy żydowskie docierały zwłaszcza do młodej widowni, która stoi dziś również przed trudnymi problemami współczesności, jak terroryzm, nietolerancja i nienawiść.
W tym roku, podobnie jak na poprzedniej edycji, salą kinową będzie sala audiowizualna Małego Domu Kultury w klubie Dragon. Selekcji filmów dokonał Piotr Forecki, politolog z Zakładu Kultury Politycznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Zajmuje się kwestią niepamięci w dialogu polsko-żydowskim i retoryką antysemicką. Publikował m. in. na łamach Gazety Wyborczej i Tygodnika Powszechnego. Wszystkie projekcje poprzedzać będą jego prelekcje.
Tzadik Poznań Festival 2012
Od 3 do 5 sierpnia 2012 roku
Poznań