Do 19 sierpnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii. Z okazji finisażu Muzeum przygotowało liczne atrakcje dla zwiedzających.
Zanim prace fotografa-rewolucjonisty wyjadą z Polski, Muzeum Narodowe w Krakowie pragnie zaprosić wszystkich do obejrzenia wystawy w towarzystwie kuratorki oraz uczestnictwa w rozmaitych wydarzeniach towarzyszących – wykładach, warsztatach, koncertach i pikniku – które przygotowano z okazji finiszu.
Program:
- 5 sierpnia, godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie przez kuratorkę Magdalenę Czubińską (co setna osoba zwiedzająca dostaje katalog)
- 7 sierpnia, godz. 18.00 – Człowiek z kamerą filmową – fascynacja maszyną w kulturze Rosji doby rewolucji; prowadzenie: Michał Wiśniewski.
Kultura Związku Radzieckiego przeszła w pierwszych latach po rewolucji (1917) niezwykłą transformację, której celem było stworzenie przemysłowej rzeczywistości oraz przemysłowego społeczeństwa. Ślady tych zmian widoczne są m.in. w architekturze, której podstawową funkcją w latach dwudziestych było budowanie nowoczesnego świata. Efektem fascynacji techniką i jej możliwościami są także zmiany w tradycyjnej hierarchii dziedzin kultury. Kino to najważniejsza ze sztuk!– twierdził Lenin. Problem nowej formy oraz nowych mediów widoczny jest w twórczości Rodczenki, Melnikowa, Wesninów, Leonidowa i wielu innych, których przygoda z modernizmem i awangardą znalazła epilog równie gwałtowny i dramatyczny, jak początek.
- 7–9 sierpnia, godz. 11.00-14.00 – Krajobraz mojej twarzy
Warsztaty dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Poświęcone są jednej z najstarszych technik fotograficznych – luksografii. Bez użycia aparatów, skupiając się na czystej materii fotograficznej, na świetle i na sobie, uczestnicy stworzą unikatowy autoportret. Idąc tropem wielkiego rewolucjonisty fotografii, Aleksandra Rodczenki, będą wspólnie eksperymentować ze sposobem widzenia, materią światłoczułą, poznawać język fotografii oraz zastanawiać się, ile można opowiedzieć o sobie za pomocą zdjęcia.
- 9 sierpnia, godz. 17.00 – Konstruktywne zwiedzanie wystawy dla rodzin, cz. IV: plakat
- 10 sierpnia, godz. 19.00 – Wyzwolenie… przez autobus
Performance zespołu KR 736EJ Autobus-Pracownia-Galeria Piotra Lutyńskiego w ramach Muzeum Forum na placu przed Gmachem Głównym w związku z 30. rocznicą ustawienia pomnika Stanisława Wyspiańskiego.
- 18 sierpnia, godz. 20.00 – Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie – koncert w Klubie Pauza (ul. Floriańska 18)
Aleksiej Kruczonych w nowym, stechnicyzowanym społeczeństwie – eksperyment z dźwiękiem, poezją i strumieniem świadomości. Nowe życie poezji łączącej literaturę i performance.
Denis Kolokol – kompozytor, performer, twórca systemów interaktywnych, krytyk. Organizował festiwal muzyki eksperymentalnej, pracował nad muzyką i systemami interaktywnymi dla teatru. Stypendysta SME Akademii Muzycznej w Krakowie w 2008 roku; w CalArts, Kalifornia USA 2009 i 2012 (CECArtsLink), w Map Extension, Huesca, Hiszpania 2011.
Piotr Kurek – muzyk i kompozytor, współzałożyciel nieistniejącej już grupy Ślepcy. Autor muzyki do licznych spektakli teatralnych (Lubelski Teatr Tańca, Białostocki Teatr Lalek) i projektów multimedialnych. Koncertował na festiwalach, m.in. w Polsce (Festiwal Malta, Festiwal Kody), Niemczech (Transmediale), Portugalii (Cornelius Cardew and the Art of Listening).
+ Akcja: Pocztówka z Muzeum, cz. 1: Pocztówka z futurystycznego miasta – przy okazji koncertu w klubie Pauza zorganizowane zostanie stanowisko, gdzie ze starych muzealnych kartek oraz wycinków gazet będzie można zrobić sobie pocztówkę.
- 19 sierpnia, godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie w cenie biletu (co setna osoba zwiedzająca dostaje katalog)
- 19 sierpnia, godz. 12.00-19.00 – Akcja: Pocztówka z Muzeum, cz. 2: Eksperyment jest naszym obowiązkiem
Zwiedzający będą mieli okazję zrobić pocztówkę w formie kolażu. Stanowisko do tworzenia pocztówek zostanie przygotowane na placu przed Muzeum. Będą tam stare pocztówki drukowane przez Muzeum oraz wycinki gazet, z których zwiedzający będą mogli zrobić kartkę pocztową. Przed Muzeum znajdzie się również punkt, skąd będzie można ją wysłać. Kartki będą obijane specjalnymi stemplami: Pozdrowienia z Muzeum i Muzeum jest super i fotografowane. Zdjęcia te będzie można zamieścić na stronie internetowej w relacji z akcji.
Aleksander Rodczenko, Rewolocja w fotografii
21 maja – 19 sierpnia 2012 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Al. 3 Maja 1