24 sierpnia w Teatrze Leśnym w Gdańsku-Wrzeszczu rozpoczną się Gdańskie Noce Jazsowe. Podczas imprezy wystąpią znani artyści z Polski oraz goście z zagranicy.
Program imprezy:
24 sierpnia, godz. 19.00
- Projekt Grzegorza Rogali (Polska – Izrael) z gościnnym udziałem Sagit Zilberman (Izrael) – saksofon – muzyczny dialog Polsko-Izraelski stał się motorem rozwoju zespołu. Projekt Grzegorza Rogali (P.G.R.) założony w Europie nabrał pełni siły wyrazu dzięki spotkaniu Grzegorza Rogali z izraelską saksofonistką – Sagit Zilberman. Zespół koncertował na scenach Polski, Niemiec i USA. Projekt Grzegorza Rogali został też wyróżniony wieloma grantami.
- Wierba & Schmidt Quintet feat. Piotr Baron
Wierba & Schmidt Quintet jest to sztandarowa formacja polskiej jazzowej młodzieży, znakomitej warsztatowo, pełnej szacunku dla tradycji amerykańskiego mainstreamu. Są zwycięzcami XXXIV Getxo Jazz Festival w Hiszpanii. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych w Europie. Wierba & Schmidt Quintet nie tylko zdobył tam Grand Prix, ale także Nagrodę Publiczności, a a jego co-leader Piotr Schmidt jeszcze dodatkowo został wyróżniony nagrodą dla najlepszego solisty konkursu.
Piotr Baron od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie Jazz Top pisma Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego, wysoko notowany jako alcista i barytonista. Nominowany trzykrotnie do nagrody Fryderyka jako jazzowy muzyk roku 2000, 2004 i 2008.
- DuoDram – wspólny projekt wybitnych pianistów jazzowych Sławka Jaskułke i Piotra Wyleżoła jest dowodem dojrzałego wyboru i świadomej drogi obu artystów. Wyjątkowy spektakl muzyczny opiera się na dialogu między dwoma muzykami, jednocząc jazzowe brzmienie z wyrafinowaną klasyką.
25 sierpnia, godz. 19.00
- Michał Ciesielski – Fortepian – kompozytor, aranżer i pianista jazzowy. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na specjalności Kompozycja i aranżacja jazzowa na AM w Gdańsku w klasie prof. Leszka Kułakowskiego. Obecnie student Instytutu Jazzu w Katowicach. Michał ma na swoim koncie kilkadziesiąt autorskich kompozycji i aranży na przeróżne składy (od tria fortepianowego, przez kwartet smyczkowy, zespół wokalny, po big band i orkiestrę symfoniczną) w różnych stylistykach .
- Eryk Kulm z goścmi – pochodzący z trójmiasta perkusista debiutował w 1974 roku w formacji Jazz Carriers, którego liderem był saksofonista Zbigniew Jaremka. W połowie lat 70 – tych wyjechał do USA, gdzie studiował w Berklee School of Music, pracując m.in. z takimi muzykami jak: Dizzy Gillespie, Red Rodney czy Ira Sullivan. W 1992 uznany najlepszym polskim perkusistą jazzowym.
26 sierpnia, godz. 19.00
- Reuropa Trio: Projekt Idiom – Północ! – nietypowy projekt muzyczny. Jego celem jest pogodzenie pozornie różnych źródeł inspiracji, przy pomocy bardzo charakterystycznego idiomu północnego. Ten idiom jest zauważalny we wszystkich dziedzinach sztuki, tworzonej na północy Europy. Zimny minimalizm, przestrzeń, precyzja połączona z bardzo specyficzną emocjonalnością. Mistyka rzeczy prostych. Koncerty będą wypełnione charakterystyczną , muzyką skandynawskiego minimalizmu – zlokalizowanego na pograniczu jazzu i współczesnej muzyki poważnej.
- Małgorzata Walentynowicz z zespołem Lux:NM
Niemiecki zespól LUX:NM stara się pokazać publiczności relacje pomiędzy tzw. współczesną muzyką klasyczną (kulturą wysoką) – a współczesną muzyką popularną w bardzo szerokim znaczeniu estetycznym – od jazzu, sztuk konceptualnych po improwizację i muzykę pop. W programie koncertów zespołu znajdują się utwory kompozytorów awangardowych, którzy w swoich dziełach podejmują próbę scalenia rozmaitych kierunków estetycznych.
W Teatrze Leśnym usłyszymy kompozycje Gordona Kampe, Johannesa Kreidlera, Pierre’a Jodlowskiego, Vladimira Voronova, gdańskiej kompozytorki Agnieszki Stulgińskiej i wiolonczelisty zespołu Wolfganga Zamastila. Utwory w większości zostały zamówione i prawykonane przez LUX:NM.
- Jazzpirin – muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru jak i muzyki klasycznej. Zanurzają to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu, staramją się kreować bardzo energetyczną i żywiołową strukturę muzyczną.
Gdańskie noce Jazsowe
Od 24 do 26 sierpnia 2012 roku, godz. 19.00
Teatr Leśny
Gdańsk