Od 3 sierpnia w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia można oglądać wystawę prac Rafała Boettner-Łubowskiego pt. Inwersje quasi-muzealne: Alegoria Różnicy?
Aranżacja przestrzenna pt. Inwersje quasi-muzealne: Alegoria Różnicy? jest próbą ukazania w nietypowej konfiguracji kilku wizualnych cytatów. Nałożony na szklany postument czarny, geometryczny stolik sprawia wrażenie jakby unosił się nad ziemią. Ustawiona na nim klasyczna, antykizująca, czarno-brązowa głowa – swoiste janusowe oblicze kobiecego wizerunku, przypomina XIX-wieczne odlewy z brązu, choć wykonana jest z polichromowanego tworzywa sztucznego. Natomiast, zawieszony na ścianie, czarny kwadrat z powodzeniem udawać może XX-wieczny, radykalny, abstrakcyjny artefakt, pomimo tego, że kwadrat ten jest tylko kolejnym blatem przywołanego w realizacji współczesnego, standardowego mebla.
Opisane powyżej cytaty zostaną skonfrontowane z tytułem: Alegoria Różnicy? – pytaniem, wygrawerowanym na złotej tabliczce, przymocowanej do jednego z rantów blatu stolika, eksponowanego na szklanym, wspomnianym wcześniej postumencie. Kompozycja pt. Inwersje quasi-muzealne: Alegoria Różnicy?, która będzie eksponowana od 3 sierpnia 2012 roku w Galerii Szatnia toruńskiej Galerii Wozownia, jest próbą stworzenia kameralnej, refleksyjnej narracji, która dotyczy zarówno miejsca, w którym zostanie zaaranżowana, jak i pewnych o wiele bardziej ogólnych problemów, związanych ze sztuką, kulturą oraz grą pozorów, czy niejednoznacznością wielu zjawisk, które charakterystyczne są dla dynamicznych przemian współczesnego świata.
Praca ta – pomimo tego, że jest autonomiczna i można ją pokazywać w różnych kontekstach – w toruńskiej Galerii Szatnia zostanie zaprezentowana w kontekście takich metamorfoz zastanej przestrzeni (jej fragmentaryzacji) i takich relacji z innymi elementami wizualnymi (z prostym, minimalistycznym wieszakiem, zestawionym z inskrypcją-pytaniem: Wieszak? oraz z metaforycznym, kameralnym, inwersyjnym fotogramem), że na drodze takich właśnie decyzji aranżacyjnych pojawi się szansa na dodatkowe uaktywnienie dyskretnego, polemicznego i wieloznacznego jednocześnie dyskursu, dotyczącego zmiany wcześniejszych funkcji i przeznaczenia anektowanej obecnie przestrzeni wystawienniczej.
Rafał Boettner-Łubowski – artysta sztuk wizualnych, doktor nauk o sztukach pięknych. Studiował w latach 1994-2000 w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w zakresie rzeźby w Pracowni Rzeźby Józefa Petruka. Tworzy instalacje, obiekty i kompozycje rzeźbiarskie utrzymane w poetyce klasycznego posągu.
Jest laureatem kilku stypendiów artystycznych, między innymi Stypendium dla Młodych Twórców Kapituły Miasta Poznania (1999) i Stypendium Ministra Kultury z Funduszu Promocji Twórczości (2005). Swoje prace prezentował na 20. wystawach indywidualnych i ponad 40. wystawach zbiorowych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Rafał Boettner-Łubowski Inwersje quasi-muzealne: Alegoria Różnicy?
3 sierpnia – 2 września 2012 r.
Galeria Sztuki WOZOWNIA
ul. Rabiańska 20, Toruń