5 sierpnia dobiegł końca 16. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Nagrodę Złotego Yoricka przyznano spektaklowi Król Ryszard III w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
Podczas Gali Finałowej Festiwalu Szekspirowskiego zapadł werdykt Konkursu na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira. Nagrodę Złotego Yoricka otrzymał Teatr Jaracza z Łodzi za spektakl Król Ryszard III w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Finał Festiwalu to także prezentowane po raz drugi przedstawienie Teatru Narodowego z Krajowej Burza w reżyserii Silviu Purcărete. Natomiast finałowy spektakl Hamlet Luka Percevala okazał się niezapomnianym, dla wielu wstrząsającym, wydarzeniem.
Festiwal Szekspirowski jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie. To wydarzenie międzynarodowe, łączące prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Festiwal odbywa się co roku, na przełomie lipca i sierpnia, w Trójmieście. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.
Z inicjatywy Festiwalu narodziła się Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, która ma swoją siedzibę w Gdańsku. W skład Sieci wchodzą Festiwale Szekspirowskie z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Celem tej współpracy jest wspieranie organizacji i promocji wspólnych artystycznych przedsięwzięć oraz działań edukacyjnych i naukowych w dziedzinie kultury.
16. Festiwal Szekspirowski
Gdańsk