Do 26 sierpnia w w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie potrwa wystawa Figury z Nowego Świata. Ekspozycja składa się z figur wykonanych przez artystów z USA. Do obejrzenia prace takich artystów jak: David Altmejd, Huma Bhabha, Aaron Curry, Thomas Houseago, Ohad Meromi.
Od kilku lat obserwujemy w światowym obiegu artystycznym tendencję powrotu do materii i dzieła sztuki rozumianego jako obiekt fizyczny – obdarzony kształtem, kolorem i fakturą. Tytuł wystawy informuje o miejscu powstania prac, jednoczenie podsuwając skojarzenia z monumentalnymi rzeźbami Majów czy posągami z Wyspy Wielkanocnej. W istocie wszyscy prezentowani artyści, choć urodzeni w różnych częściach świata, pracują w Stanach Zjednoczonych, a ich rzeźby przypominają rytualne totemy archaicznych cywilizacji. Prezentowani w CSW artyści przyznają się do inspiracji sztuk pierwszej połowy XX wieku. Ich prace są przestrzenne, figuratywne, przestawiające, niektóre mają nawet cokoły.
Najbardziej uwodzicielski z nich, David Altmejd, używając starych ubrań, zwierzęcego futra, luster, szkła i drogich kamieni tworzy fantastyczne postacie pełne okrucieństwa, ale też piękna i ukrytej energii. Kojarzony z surrealizmem, sam chętnie odwołuje się do twórczości Louise Bourgeois. Jego wilkołaki pełnią funkcję magiczną, koncentrują energię.Thomas Houseago i Aaron Curry przyznają się do fascynacji Picassem. Prace Arrona Curryego mają zazwyczaj formę płaskich paneli z blachy lub sklejki, malowanych lub zadrukowywanych. Elementy połączone są ze sobą jak puzzle tworząc złożone trójwymiarowe formy, zawieszone pomiędzy abstrakcją, a przedstawieniem kształtów zwierzęcych, figury ludzkiej czy architektury. Thomas Houseago to wcielenie archetypu rzeźbiarza, silnego człowieka obdarzonego talentem, wrażliwości, niespożytą energię i żywiołowym podejściem do materii. Jego niezwykle charakterystyczne postacie gigantów, które mimo wyraźnych odniesień do kubizmu i futuryzmu wyglądają jak wyjęte z archaicznej greckiej tragedii. Ohad Meromi prezentuje na wystawie specyficzny konstruktywistyczno-abstrakcyjny portret Lubow Popovej, czołowej przedstawicielki awangardy rosyjskiej. Jego prace pełnią funkcję społeczną, stanowiąc przestrzeń i rekwizyt specyficznych akcji z pogranicza rzeźby i sztuk performatywnych, które artysta nazywa Rehearsal Sculpture (Próba generalna rzeźby).
Figury Nowego Świata
Wystawa czynna do 26 sierpnia 2012 roku
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa