W lipcu w Poznaniu została zainaugurowana letnia edycja Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych. Rezydenci programu – Veronika Tzekowa z Bułgarii i Patrik Kovačovský ze Słowacji – zaaklimatyzowali się już w Poznaniu, gdzie do września będą realizować swoje projekty w ramach MPRA.
W ramach projektu w sierpniu i we wrześniu odbędą się m.in. spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, działania w przestrzeni miejskiej, panele dyskusyjne i wiele innych.
Veronika Tzekova pochodzi z Bułgarii. Artystka zajmuje się takimi dziedzinami sztuki, jak rzeźba, instalacja, fotografia, performance i street art. Swoje prace wystawiała między innymi we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii i Niemczech. W swojej pracy artystycznej Tzekova inspiruje się tematem środowiska miejskiego i jego rozwoju wynikającym z intensywnych przemian gospodarczych i społecznych. Jej działalność artystyczna i badania prowadzone na obszarach takich miast, jak: Sofia, Dessau, Berlin czy Giverny, dotykają współczesnych procesów urbanistycznych i ich wizualnej ekspresji. Znamienny dla jej twórczości jest fakt, iż artystka odnajduje ślady procesów urbanistycznych w najprostszych i wręcz niezauważalnych zjawiskach codziennego życia.
Podczas rezydencji w Poznaniu Veronika Tzekova będzie realizowała projekt Challenged Games, który nawiązuje do wcześniejszych działań i należy do serii prac dotyczących przestrzeni miejskiej. Projekt opierać się będzie na istniejących grach, które artystka będzie rozwijała i testowała we współpracy z lokalną społecznością.
Artystka w trakcie swojego pobytu w Poznaniu weźmie udział w spotkaniach z publicznością, lokalnymi artystami i przedstawicielami świata sztuki, a także przeprowadzi warsztaty dla różnych grup społecznych. W trakcie jednego z nich uczestnicy tworzyć będą figury i zasady gry na zmodyfikowanej szachownicy. Podobnie jak inne podejmowane przez nią działania także w trakcie warsztatów Tzekova prowokować będzie do spojrzenia na codzienność z innej perspektywy.
Patrik Kovačovský jest słowackim artystą, który na stałe mieszka i pracuje w Bratysławie, gdzie wykłada na Academy of Fine Arts and Design, będąc dyrektorem Pracowni Rzeźby w Architekturze. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. podczas X Documenta w Kassel, Expo 2000 w Hanowerze czy też Film Biennale w Paryżu. Różnorodna i złożona twórczość Patrika Kovačovskiego, sprawia, że trudno wskazać na konkretny kierunek jego praktyki artystycznej. Sięgając po fotografię, film, instalację, kolaż, formy malarskie oraz rzeźbę, Kovačovský odkrywa przed widzem wielopłaszczyznową przestrzeń narracji, powodując, że motywy jakie wykorzystuje w swoich pracach wydają się być pozornie od siebie odległe.
Projekt realizowany przez Patrika Kovačovskiego w ramach rezydencji będzie badał możliwości komunikacji wizualnej oraz sposoby i drogi jej rozwoju w sztuce. Zadaniem projektu jest stworzenie sieci relacji pomiędzy polskimi i słowackimi artystami, kuratorami oraz teoretykami, której podstawą ma być wizualny dialog, konfrontujący ze sobą różnorodne perspektywy i metody porozumiewania się poprzez media artystyczne. Intencją pobytu Kovačovskiego w Poznaniu, jest też stworzenie trwałej relacji pomiędzy przedstawicielami lokalnych środowisk artystycznych, dokładne zaznajomienie się ze sztuką najnowszą w Polsce. W ramach projektu rezydencyjnego realizowane będą warsztaty, podczas których, mieszkańcy Poznania będą mieli okazję do eksplorowania różnorakich pól badawczych, stając się tym samym współautorami realizowanego przedsięwzięcia.
Zwieńczeniem projektu Patrika Kovačovskiego, będzie wystawa, na którą składać się będą realizacje wideo oraz obiekty, wykonane podczas pobytu w Poznaniu, a do której zaproszeni zostaną lokalni artyści. Ekspozycji towarzyszyć będzie internetowa prezentacja rezultatów działań i akcji realizowanych przez artystę.
Patronat honorowy nad letnią edycją MPRA objęli: Instytut Słowacki w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie oraz Honorowy Konsulat Republiki Słowackiej w Poznaniu.
Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych – lato 2012
lipiec – wrzesień 2012 roku
Organizator: Stowarzyszenie Nastawnia
Poznań