9 sierpnia w w Poznaniu rozpocznie się Festiwal EthnoPort, jedna z ważniejszych imprez prezentujących muzykę etniczną i folkową. Festiwal potrwa do 11 sierpnia.
Festiwal Ethno Port Poznań, mimo że odbywa się dopiero po raz piąty, został uznany przez prestiżowy miesięcznik Songlines za jeden z 25 najlepszych festiwali world music na świecie. O sukcesie festiwalu decyduje przede wszystkim program, którego cechą charakterystyczną jest otwartość i szeroka prezentacja różnorodnych (geograficznie i kulturowo) tradycji.
Festiwal odbywa się na dwóch scenach usytuowanych w centrum miasta, w przestrzeni Starego Koryta Rzeki Warty, które jest oddalone zaledwie kilka kroków od Starego Rynku. Artyści – w zależności od charakteru ich koncertów – występują na wielkiej plenerowej scenie lub w kameralnym namiocie.
Jedną z największych gwiazd tegorocznej edycji będzie z pewnością izraelsko-amerykański zespół o międzynarodowej sławie Balkan Beat Box, znany z odważnych fuzji muzyki żydowskiej, bałkańskiej i arabskiej. Występy BBB to prawdziwy show miksujący dźwięki i obrazy Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki, Bałkanów i Wschodniej Europy.
Niezwykłą atrakcją będzie spotkanie z żywiołowym meksykańskim akordeonistą i wokalistą Celso Piña, który łączy tradycyjną środkowoamerykańską muzykę z elementami ska, reggae, rap, hip-hop czy R&B. Dyskografia obchodzącego właśnie 30-lecie pracy twórczej artysty obejmuje prawie 20 albumów. Na dużej scenie swój egzotyczny koncert da Noreum Machi z Korei, który specjalizuje się w wirtuozerskiej muzyce wykonywanej na instrumentach perkusyjnych znanej jako Samul-nori. To zmodernizowana sceniczna adaptacją starożytnego rytuału chłopów zwanego Pungmul-nori.
Na scenie w namiocie usłyszymy subtelne, wymagające większego skupienia brzmienia. Zagra tam charyzmatyczny francuski muzyk Titi Robin, mistrz gitary, oud i bouzuki, kwartet Arifa, który dawne melodie z świata Arabii i Bałkanów niezwykle udanie osadza we współczesnym kontekście.
Intrygująco zapowiada się wspólny premierowy projekt trzech muzyków: Maâllem Mokhtar Gania z Maroka zagra z amerykańskim perkusistą Michaelem Zerangiem oraz poznańskim klarnecistą Wacławem Zimplem. To spotkanie trzech muzyków, trzech różnych kultur, tradycji muzycznych i sposobów myślenia.
W Poznaniu będziemy mogli także usłyszeć formację Dikanda, grupę Vidlunnia, Klezmafour oraz Amit Carmeli i Joca Perpignan.
EthnoPort Poznań
Od 9 do 11 sierpnia 2012 roku
Poznań