10 sierpnia w krakowskiej Galerii Olympia odbył się wernisaż wystawy malarskiej Bartłomieja Jarmolińskiego Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie, świat, w którym baśń ta dzieje się. Autor tworzy mity zamiast baśni, mówiące prawdę o człowieku poza ramami obrazu.
Dwie postacie, które nigdy się nie widziały i nigdy w świecie realnym nie dowiedzą, iż istnieją w naszej kulturze, James Dean i Shrek. Ich postacie zaczepiają się wzrokiem poza płótnem. Delikatnie, poza kadrem, krążą i spotykają się marzenia postaci, które nigdy na siebie nie spojrzały. Dziś wiadomo, iż Dean był gejem, ale o psycho-orientacji seksualnej Shreka nie da się nic pewnego powiedzieć. W animacjach branży porno Shrek występuje jako hetero, homo lub biseksualny super-bohater. Bartek Jarmoliński podsuwa jedno z rozwiązań i pokazuje, że rzeczywistość homoseksualna istnieje. Refleksja ta, kierowana do polskiego widza pojawia się we wszystkich prezentowanych obrazach.
Także fotografie poruszają sprawę homoseksualizmu, a właściwie kwestię kondycji polskiego geja. Skulonych nagich mężczyzn autor nazywa Antyatlasami. Pozycja embrionalna kryje szeroką symbolikę: zagubienie, lęki, chęć ucieczki od świata, potrzebę schronienia, zamknięte oczy, zamknięcie na otoczenie, nieobecność, bezbronność i niemęskość, a nawet aseksualność.
Michał Krnąbrny
Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie, świat, w którym baśń ta dzieje się
Bartłomiej Jarmomiński
Wystawa czynna od 10 sierpnia do 7 września
Galeria Olympia
ul. Józefa 18
Kraków