W Łazienkach Królewskich w Warszawie trwa Festiwal Lampionów Chińskich. Do końca sierpnia, w każdy weekend, od godziny 21.00 do 23.00, można podziwiać nocny spektakl światła.
Aleja Chińska powstała w 1780 roku z inicjatywy Stanisława Augusta jako wyraz fascynacji chińską cywilizacją, sztuką i ogrodami w epoce oświecenia. Usytuowana w miejscu Drogi Wilanowskiej Aleja łączy XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski oraz XX-wieczny Ogród Modernistyczny.
Festiwal Lampionów Chińskich rozpoczął się 1 czerwca i związany jest z udostępnieniem Alei Chińskiej po trwającym od marca 2011 r. remoncie. Przywrócenie pierwotnych walorów Alei stanowi jeden z etapów Programu Rewitalizacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
W ramach prowadzonych od 2011 r. prac wymieniona została zniszczona nawierzchnia asfaltowa, jaką pokryto po II Wojnie Światowej część parkowych alejek. Specjalna, utwardzona nawierzchnia mineralna (według europejskiej technologii tegra-plazadur) jest bardziej estetyczna, zapewnia lepszy komfort spacerów i lepsze warunki dla roślin otaczających drogę ze względu na zdolność przepuszczania wody. Nawiązuje ona do historycznego wyglądu alei spacerowych w Łazienkach Królewskich. Dzięki remontowi Alei Chińskiej każdy z Ogrodów (Królewski, Belwederski, Modernistyczny) staje się czytelną atrakcją stylu, jaki w swoim czasie odpowiadał poszczególnym epokom.
W czerwcu, dzięki zaplanowanym wydarzeniom związanym z Festiwalem Lampionów Chińskich, można było podziwiać występy Teatru Chińskiego z Schenzen – Zespołu Sztuk Widowiskowych Wuzhou, czy też występy artystyczne zespołów folklorystycznych z Chengdu, a także zakosztować tradycyjnej, chińskiej herbaty w Herbaciarni z Chengdu oraz wziąć udział w rodzinnych warsztatach Stare Smokowisko, organizowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.
Festiwal Lampionów Chińskich to możliwość spaceru Aleją Chińską oświetloną blaskiem lampionów na odcinku od Promenady Królewskiej do budynku Nowej Oranżerii.
Festiwal Lampionów Chińskich
1 czerwca – 31 sierpnia 2012 r.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1