1 września w Szklanej Nodze – specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pod powierzchnią Wisły w Centrum Nauki Kopernik – rozpocznie się projekt filmowy, identi_TY. Autorski przegląd polskich filmów animowanych potrwa do 9 września.
Identi_TY jest czymś więcej niż tylko typowym przeglądem filmowym. Podczas dziewięciu festiwalowych dni zostanie zaprezentowanych ponad 100 różnorodnych polskich animacji, dotyczących szeroko rozumianej tematyki tożsamości, które powstały na przestrzeni ostatnich 30 lat. Będzie można zobaczyć zarówno klasyki gatunku, jak i filmy, które powstały zaledwie kilka miesięcy temu. Przestrzeń, w jakiej odbędą się projekcje, pozwoli na pełne zanurzenie się w atmosferę przeglądu – widzowie zostaną zaproszeni do Szklanej Nogi, niezwykłego, wyciemnionego pomieszczenia w Centrum Nauki Kopernik, znajdującego się tuż pod powierzchnią Wisły. Zamiast klasycznych foteli kinowych pojawią się niskie miękkie siedziska i pufy, co pozwoli na bardziej bezpośredni kontakt z odbiorcami.
Inspiracją do powstania programu był film Maski Piotra Karwasa, będący połączeniem tradycyjnej techniki kukiełkowej z animacją komputerową. Autor porusza problem ukrywania się za przybranymi pozami, ukazując drogę do odkrycia własnej tożsamości. Doskonała plastycznie i wzbogacona psychologiczną refleksją animacja była odkryciem wielu festiwali filmowych w 1999 roku, zdobywając na nich najważniejsze nagrody, m.in. Złotego Niedźwiedzia w kategorii filmów animowanych na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Podczas identy_TY zostaną wyświetlone m.in.: wielokrotnie nagradzany Millhaven Bartka Kulasa, Tango Zbigniewa Rybczyńskiego – zdobywcy Oscara w 1983 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany, Refreny Violetty Sowy z muzyką Leszka Możdżera, Danny Boy Marka Sobeckiego, który zyskał międzynarodową sławę, Był sobie król Tytusa Majerskiego z kompozycjami autorstwa Marii Peszek, Chick Michała Socha, zdobywający wyróżnienia za twórcze wykorzystanie muzyki, doceniony na świecie film Hobby Daniela Szczechury czy animacja Tomasza Bagińskiego, twórcy nominowanej do Oscara w 2000 roku Katedry.
Filmy będą wyświetlane w 8 blokach tematycznych: warsztat osowiałego mechanika opowiadający o dynamice miasta, tuż za rogiem przedstawiający problem samotności, bezimienna kawiarnia ukazując relacje międzyludzkie; bezbarwna mleczarnia analizujący emocje, jakie wywołuje miasto w jego mieszkańcach, szara ulica miasta poruszający kwestię wykluczenia społecznego, piekarnia cichej kobiety mówiący o tożsamości płci i relacjach kobiecość – męskość, historię miasta omawianą w bloku zatopiony obelisk i muzeum małej kukiełki poruszający temat międzypokoleniowości.
Festiwal Przemiany 2012
Przegląd filmowy identi_TY
Od 1 do 9 września 2012 roku
Centrum Nauki Kopernik
Wybrzeże Kościuszkowskie 20
Warszawa