Od 7 września w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Józefa Robakowskiego zatytułowaną Józef Robakowski. Istota idei.
Indywidualna wystawa twórczości Józefa Robakowskiego, jednego z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej polskiej neoawangardy, pt. Józef Robakowski. Istota idei to przekrojowa, retrospektywna prezentacja dzieł wielu dziedzin artystycznych znamionujących jego działalność od 1959 roku do chwili obecnej.
Wątek przewodni ekspozycji stanowi problematyka konceptualnego charakteru postawy twórczej Józefa Robakowskiego, jego relacji z otaczającą rzeczywistością oraz analizy szeroko pojętych mediów, w obrębie których krystalizowały się najbardziej istotne dla niego wartości. Intelektualno-laboratoryjna postawa artysty względem sztuki przejawia się w prezentowanych pracach między innymi prowokacyjną obecnością polemiki z tradycyjną estetyką czysto wizualną.
Mając świadomość siły twórczej wyzwalającej się z połączenia samoanalizy percepcyjnej oraz technologii Józef Robakowski poddaje wnikliwej obserwacji nie tylko otaczające go zjawiska natury, ale także relacje formalno-znaczeniowe medium fotografii, filmu, wideo. Świadczą o tym chociażby pokazywane na wystawie dzieła Fotografia obiektywna czy film Idę.
Celem wystawy Józef Robakowski. Istota idei jest wyróżnienie szczególnie znaczących, przełomowych aspektów twórczości Józefa Robakowskiego w kontekście działalności o podłożu konceptualnym. Wybrane do ekspozycji prace obejmują szeroki zakres mediów stosowanych przez artystę: fotografie, fotoobiekty interaktywne, filmy eksperymentalne, asemblingowe i found footage’owe, videoperformances. Obok cieszących się od lat sławą dzieł, takich jak Durszlak, Dmuchana głowa, Sztuka to potęga!, przestrzeń mentalną wystawy poszerzają mniej znane, a równie interesujące wczesne fotografie z przełomu lat 50. i 60. oraz liczne prace z cyklu Fotografia analityczno-konceptualna.
Wystawie towarzyszyć będą prelekcje zaproszonych gości: prof. Witosława Czerwonki, prof. Leszka Brogowskiego, prof. Zbigniewa Rybczyńskiego, prof. Ryszarda Kluszczyńskiego. Na czas trwania wystawy przygotowano również interdyscyplinarną ofertę edukacyjną dla wszystkich generacji zwiedzających indywidualnie i w grupach środowiskowych.
Józef Robakowski (ur. 20 lutego 1939 r.) jest artystą intermedialnym, historykiem sztuki, animatorem życia artystycznego, nauczycielem akademickim m.in. PWSFTViT w Łodzi. Jego twórczość obejmuje: fotografie, rysunki, projekty oraz obiekty konceptualne, filmy eksperymentalne i dokumentalne, zapisy wideo, instalacje, działania performance, akcje multimedialne. Zajmuje się również działalnością teoretyczno-krytyczną w zakresie sztuki XX i początku XXI w. Mieszka i pracuje w Łodzi. Ostatnie indywidualne wystawy twórczości artysty mają miejsce m.in. w: Muzeum Sztuki w Łodzi (2007), w Ludlow 38 w Nowym Jorku (2011), CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie (2012). Jego dzieła kolekcjonowane są w wielu polskich oraz zagranicznych instytucjach publicznych i prywatnych.
Józef Robakowski, Józef Robakowski. Istota idei
Wernisaż: 7 września 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 listopada 2012 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów
ul. Cystersów 18
Gdańsk Oliwa
Kuratorka wystawy: Maria Szymańska-Korejwo