4 września rozpocznie się czeska edycja Kina w Blokowisku, nowego cyklu filmowego klubu Plama w Gdańskim Archipelagu Kultury.
Kino w Blokowisku to po Muzyce w Blokowisku i Teatrze w Blokowisku kolejny element układanki, której centralnym punktem jest zadomowiony między zaspiańskimi blokami klub Plama. Organizatorzy zapraszają na cykl plenerowych prezentacji filmowych, które odbywać się będą na trawniku przed Plamą. W razie niepogody na widzów będą czekać niezawodne i bardzo pomocne koksowniki. Twórcy wydarzenia zachęcają by zabierać ze sobą koce oraz przyjaciół, nie włączać tego dnia telewizora, lecz przyjść i obejrzeć film razem z nimi.
Czeska edycja przeglądu to cztery filmy wyprodukowane przez polskich sąsiadów. Pierwszym z nich będzie Szkoła podstawowa, w reżyserii Jana Svěrák, wyróżniona nominacją Akademii ciepła i nostalgiczna opowieść o dorastaniu. Dyrektor szkoły jest idiotą, ale nieszkodliwym, a nawet poczciwym. Jego ulubione zajęcie to ogłaszanie komunikatów i zakazów przez szkolny radiowęzeł. Komunikatów nikt nie słucha, zakazy nie są przestrzegane, lecz to jedyna chwila, która daje mu choćby namiastkę ważności. Nauczycielka Maxova zupełnie rozminęła się z możliwościami. Jeśli chwilami skupia uwagę uczniów, to tylko ze względu na intrygującą ich niewiadomą: nosi dessous czy nie. Gdy obłęd ‘wyzwala’ ją ze szkolnej udręki na jej miejsce pojawia się tajemniczy pan Hnizdo podkreślający swój kult dyscypliny paramilitarnym uniformem ozdobionym pasem. Film pokazuje Czechy, które dostały kilka lat oddechu między końcem wojny a początkiem sowietyzacji.
Tydzień później na widzów czekają Guzikowcy Petra Zelenki. To czarna komedia o przeciętnych ludziach, zmagających sie ze swym losem u schyłku dwudziestego wieku. To interesujący film o pluciu na pociąg, złej pogodzie, bombie atomowej, wystrzeliwaniu ludzkiej spermy do konstelacji Andromeda, ale także o niewierności, oraz o ludziach, którzy zabili innych ludzi. Kalejdoskop ekscentrycznych postaci tworzy obraz okrutnego świata, wszechobecnego czarnego humoru, gdzie wszystko jest ze sobą powiązane, a życie bohaterów przypomina nieustanne deja vu.
Wyświetlany 18 września Akumulator 1 to Pełna filmowych cytatów i odniesień zabawa z gatunkiem science fiction. Akumulator 1 to satyra na współczesnych ludzi uzależnionych od telewizji. Olda jest geodetą, który trapiony przez tajemniczą chorobę na próżno szuka pomocy u lekarzy. Dopiero Fiszarek, zajmujący się medycyną naturalną, stawia właściwą diagnozę. Oldzie brak energii życiowej. Okazuje się, że tym co wysysą ją z niego jak wampir, jest ekran telewizora. Wyleczony i ponownie naładowany Olda postanawia zniszczyć swego śmiertelnego wroga – telewizję. Groteskowy, parodystyczny film Sveraka łączy w chaotycznej opowieści wątki horroru i science fiction. W roli uzdrowiciela Fiszarka wystąpił ojciec reżysera, scenarzysta i aktor Zdenek Sverak, a w postać Oldy wcielił się syn Milosa Formana – Petr Forman.
Ostatnim prezentowanym filmem będzie Rok diabła, w reżyserii Petra Zelenki. Film został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach. Obraz Petra Zelenki opowiada fikcyjną historię autentycznego bohatera – znanego czeskiego barda Jaromira Nohavicy. To, że film jest stylizowany na dokument dodaje mu pewnej autentyczności, która bardzo potrzeba jest w zestawieniu z nadnaturalnością fabularnej opowieści.
Kino w Blokowisku: edycja czeska
od 4 do 25 września 2012 roku
Plama Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11,
Gdańsk