7 września ruszy druga edycja Festiwalu Stoptrik w Mariborze, a 5 października po raz pierwszy w Polsce, w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.
Stoptrik 2011 stanowił niejako ujęcie ustanawiające, widzowie mogli przekonać się o różnorodności animacji stop motion. W 2012 pora na dynamiczną panoramę obejmującą dokonania twórców z kręgu kultury słowiańskiej. W serii retrospektyw Słowiańska Panorama widzowie poszukiwać będą wspólnego mianownika pomiędzy dziełami filmowców z Polski, Ukrainy i krajów byłej Jugosławii.
Kuratorzy Słowiańskiej Panoramy otrzymali od organizatorów carte blanche w kwestii doboru filmów. Ze względu na fakt, że w swoich krajach są oni uznanymi filmowymi ekspertami. Piotr Kardas, dystrybutor z Animation Across Borders, przedstawia historyczny zarys polskiego filmu animowanego, który poszerza zrozumienie specjalnej selekcji organizowanej przez partnerski festiwal Etiuda&Anima z Krakowa, Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy. Illya Gladshtein, koordynator programowy kijowskiego festiwalu Molodist IFF i kurator selekcji Wschodnie przemiany: 25 lat ukraińskiego stop motion próbuje odnaleźć elementy konstytutywne dla autorskiego, indywidualnego głosu ukraińskiej sztuki animacji. Igor Prassel, dyrektor programowy festiwalu Animateka zaprezentuje selekcję EX-YU 2002 – 2012: Nowa Fala Stop Motion z krain zwanych kiedyś Jugosławią, gdzie w poruszający i odważny sposób dokonuje podsumowania artystycznych osiągnięć twórców, którzy urodzili się w Jugosławii, lecz tworzą w nowopowstałych, niezależnych krajach.
Główna nagroda Stoptrik 2012 (250 euro) zostanie przyznana przez mariborską publiczność. To właśnie przecież emocjonujące spotkanie widowni z dziełami artystów stanowi raison d’être każdego festiwalu filmowego. Komitet Festiwalowy (dyrektor festiwalu, dyrektor programowy, kuratorzy oraz producent) wręczą dyplom uznania dla Najlepszej Słowiańskiej Animacji Stop Motion oraz wyróżnienia dla wybranych filmów. W ciągu niespełna dwóch miesięcy Stoptrik IFF otrzymał ponad 60 zgłoszeń do międzynarodowego konkursu z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej. Filmy konkursowe podzielone zostały na 5 znakomitych selekcji. Wśród filmów przyjętych do konkursu znajdują się obrazy najnowsze, od niedawna uczestniczące w międzynarodowych pokazach, jak i filmy docenione na licznych festiwalach filmowych.
Stoptrik IFF nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji filmowego programu. Podczas trzech dni mariborska Dvorana Gustaf stanie się miejscem kinofilskich spotkań. Każdego dnia będzie można tu spotkać organizatorów, kuratorów oraz festiwalowych gości. Leon Vidmar poprowadzi profesjonalne warsztaty animacji stop motion w imponującym wnętrzu sali Hladilnica (Pekarna). Stoptrik IFF w Mariborze gościć będzie również panelową dyskusję poświęconą warunkom produkcji i dystrybucji filmów animowanych w krajach postsocjalistycznych. Swój udział zapowiedzieli już Igor Prassel, Piotr Kardas, Natalia Brożyńska i Smail Jušić, ale zapraszamy do udziału w niej wszystkich, których interesuje i zajmuje rozwój animacji w Słowenii, Polsce oraz innych krajach, które dzielą zbliżone doświadczenie historyczne, a obecnie stoją w obliczu podobnych, ekonomicznych problemów.
Stoptrik IFF został stworzony jako płaszczyzna porozumienia i międzynarodowego partnerstwa. Efektywna współpraca z prestiżowymi festiwalami takimi jak Animateka, Etiuda&Anima IFF, Krakowski Festiwal Filmowy oraz Se-ma-for FF stały się podstawą rozwoju Stoptriku.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Stoptrik
Maribor, Słowenia
od 7 do 9 września 2012 roku
Niepołomice, Polska
od 5 do 7 października 2012 roku