Od 15 września Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prezentować będzie indywidualną wystawę grafik Joanny Piech.
Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury jest okazją do zaprezentowania dorobku artystki powstałego na przestrzeni kilkudziesięciu lat – począwszy od wczesnych prac z lat osiemdziesiątych, poprzez grafiki z lat dziewięćdziesiątych i projekty powstałe po roku 2000, po najnowsze, niepokazywane do tej pory kompozycje. Ekspozycja nie tylko daje wgląd w kształtowanie się artystycznych poszukiwań autorki, pokazuje przeobrażenia poszczególnych wątków i tematów, ale jest przede wszystkim okazją do spotkania z twórcą dojrzałym, o dużej artystycznej samoświadomości i konsekwencji w dokonywanych wyborach.
Joanna Piech szuka inspiracji w najbliższym otoczeniu, konstruuje swoje prace z okruchów codzienności, zapamiętanych chwil i sytuacji. Nie pociąga jej wielobarwny, rwący nurt współczesności. Stoi nieco z boku, kreuje świat prywatnych zdarzeń i emocji, na który składają się banalne z pozoru sytuacje, zwykłe miejsca i codzienne rekwizyty.
Głównym przedmiotem zainteresowania jest dla Joanny Piech człowiek. Ludzka sylwetka pojawia się w jej pracach konsekwentnie od końca lat siedemdziesiątych. Niejednokrotnie artystka sytuuje przedstawiane postacie w przestrzeniach przypominających prywatne wnętrza mieszkalne – co sugerują chociażby oddane detalicznie domowe sprzęty – fotel, krzesło, kanapa. I tak pokryta geometrycznym wzorem sofa pojawia się w pracy Déjà vu 1 (2011) wypełniając znaczącą część przestrzeni, zaś dwa masywne fotele ze zwycięskich realizacji Wiem wszystko i Czas na spacer stanowią wyrazisty element kompozycji. Bardzo często przedstawianym postaciom towarzyszą zwierzęta domowe, a dokładniej psy. Niekiedy dedykowane są im poszczególne tytuły – jak choćby w przypadku Postaci z psem Lucjana Freuda (2004) stanowiącym aluzję do wnuka słynnego Zygmunta, który obok szeroko rozpoznawalnych, epatujących erotyką przedstawień portretowych malował również wizerunki zwierząt.
Grafiki Joanny Piech opowiadają o człowieku przez pryzmat ulotnych chwil, pojedynczych momentów, wyimków z codzienności. Artystka z niezwykłą subtelnością traktuje o emocjach i uczuciach – nie wprost i między słowami. Znamienne są też same tytuły Rozmowa –samotność, Rozmowa-kochankowie, Przestrzeń wewnętrzna. W jej twórczości wyodrębnić można również grupę prac ściśle powiązaną z wątkami religijnymi, duchowością. Wśród nich są m.in. Modlitwa (1993), Pieta (1997), Franciszek (2002). Interesujący jest także cykl U Zmartwychwstańców (1998) – gdzie sfera sacrum, nastrój kontemplacji wyrażone zostały za pomocą form architektonicznych. Sam zresztą obiekt pojawia się nieprzypadkowo, bowiem artystka była współautorką znajdujących się tam malowideł ściennych.
Joanna Piech. Grafika. Grand Prix MTG – Kraków 2009
15 września – 18 listopada 2012 r.
Wernisaż: 14 września 2012 r., godz. 14.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25, Kraków