7 września w Sokołowsku rozpoczął się Festiwal Hommage à Kieślowski. Patronat honorowy festiwalem objęła żona reżysera, Pani Maria Kieślowska.
Sokołowsko na Dolnym Śląsku, usytuowane na terenie przygranicznym, między Polską, Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem Prześwietlenie.
8 września, w sobotę, podczas uroczystej Gali Festiwalu nastąpi przekazanie przez Studio Filmowe TOR materiałów, związanych z osobą reżysera, na rzecz powstającego w Sokołowsku Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Archiwum powstaje w odbudowywanym na ten cel zabytkowym sanatorium dr Brehmera. Podczas gali festiwalowej odbędzie się premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem Zdjęcie, który po wielu latach nieobecności, na nowo zgrany i udźwiękowiony, wraca do filmowego obiegu.

Sokołowsko Festiwal Hommage à Kieślowski 2012 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. Przez 3 dni festiwalu publiczność obejrzy ponad 50 filmów, które zaprezentowane zostaną w kinie Zdrowie oraz w dwóch kinach plenerowych. W programie festiwalu znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które dialogują z twórczością autora Dekalogu – zostaną pokazane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Třeštíkovej, Jacka Bławuta, Marcina Bortkiewicza, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego, Doroty Kędzierzawskiej oraz Grega Zglińskiego. W ramach cyklu Młodzi kręcą zostaną zaprezentowane etiudy i krótkometrażowe filmy studentów i absolwentów Wajda School, Warszawskiej Szkoły Filmowej, m.in. Antoniego Królikowskiego, Michała i Wojciecha Węgrzyna, Marcina Sautera, Renaty Gabryjelskiej i innych.
Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Katarzyna Figura, Renata Gabryjelska, Dorota Kędzierzawska, Maria Kieślowska, Marcel Łoziński, Maria Pakulnis, Marzena Trybała, Greg Zgliński. W tym roku, punktem odniesienia do dyskusji nad twórczością Krzysztofa Kieślowskiego jest film Bez końca – uwielbiany przez publiczność, a odrzucony przez krytykę.
Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących – pomiędzy filmami odbędą się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców prezentowanych filmów, gości specjalnych i krytyków. Pasjonaci kina będą mogli wziąć udział w Warsztatach Krytyki Filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, m. in. – Tadeusza Lubelskiego (UJ), Janusza Wróblewskiego (Polityka), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM).
W ramach transgranicznej współpracy ze Starostwem czeskiego Meziměstí – Evą Muckovą oraz Pavelem Hecko – w miasteczku odbędą się plenerowe pokazy festiwalowe. W programie tych projekcji pokazane zostaną m. in. filmy Bez końca Krzysztofa Kieślowskiego, Katka Heleny Třeštíkovej, Janek Renaty Gabryjelskiej, 400 hektarów Michała i Wojciecha Węgrzynów oraz nagrodzony na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes Portret z pamięci Marcina Bortkiewicza. Pomiędzy Meziměstí a Sokołowskiem kursować będzie specjalny autobus festiwalowy.
Dzięki uprzejmości Carisma Film Group, podczas festiwalu odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Manipulacja Pascala Verdosci z Sebastianem Kochem i Klausem Marią Brandauerem. Przez cały czas trwania festiwalu będzie można także kupić filmy DVD – między innymi Chłopiec na rowerze braci Dardenne i Poliss Maiwenn Le Besco – jako cegiełki na rzecz odbudowy Sanatorium dr Brehmera i utworzenia Laboratorium Kultury w Sokołowsku.
Festiwal Hommage à Kieślowski
7-9 września 2012 roku
Sokołowsko